Zor Müşterilerle Başa Çıkma Sanatı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 İş hayatına girdiğiniz anda hangi görevde olursanız olun karşınıza çıkacak ve zamanla ustalaşacağınız bir sanat dalı: “Zor Müşteriler”

Çalışmaya başladığınızda birçok farklı durumla karşılaşacaksınız. Bunlardan bazıları olumlu bazıları olumsuz yönde olacaktır. Ancak çalışanların çoğunu en çok zorlayan yine insan faktörüdür. Karşınıza türlü türlü insan çıkacaktır ve bunların bazıları uzmanların da üzerinde çalışmalar yaptığı “Zor Müşteriler”  kategorisinde yer alacak türde vakalar olacaktır.

İkna Olmak Bilmeyenler

Bazı insanlar vardır ki bunlara “şüpheci” deriz. İşte karşılaşabileceğiniz en zor müşteri tipi bu insanlardır. Hangi görevde olursanız olun müşterilerinizle aranızda bir güven ilişkisi kurabilmeniz çok önemlidir. Aynı sosyal yaşantınızda olduğu gibi birini ikna etmenin en temel kuralı karşınızdaki kişiye güven aşılayabilmektedir. Ancak bazı insanlar bunu sizin için hiç de kolaylaştırmayacaktır. Siz ne söylerseniz söyleyin -ki fazlasıyla dürüst olsanız bile- size inanmayabilir ve ikna olmadığı için de sorun çıkartabilmektedir. Böyle müşterilerle başa çıkmanın en temel yolu dürüstlük” ve sabır”dır.

Asabiyet Sınırlarını Zorlayanlar

İletişim kurmanın en zor olduğu insanlardan biri de “aşırı sinirli” kişilerdir. Birçok insan doğası gereği sinirlendiklerinde gözleri hiçbir şey görmez ve mantığı bir kenara bırakırlar. Herhangi bir sebepten dolayı sinirlenen müşteriniz konu sizinle alakalı olmasa bile karşısındaki muhatap siz olduğunuz için öfkesini sizden çıkartabilir. Kendinizi böyle zor bir konuşma (elbette hakaret içermeyen) içerisinde  bulduğunuzda ne kadar demoralize olsanız da ilk yapmanız gereken sakin kalmaktır. Sakinliğinizi ve profesyonelliğinizi koruduğunuz sürece öncelikle siz de sağlıklı düşünebilir ve müşterinizin sorununu çözmeye odaklanabilirsiniz. Bunu başardığınızda müşteriniz de sakinleşecek ve sonunda memnun bir müşteri olarak kalacaktır.

“Unutmayın ki zor bir müşteriyle karşılaştığınız anda size öyle gelmese de sonrasında bu deneyim sizin için eğitici hatta belki de eğlenceli bir anı olarak kalacaktır. “

 

Paylaş.

Leave A Reply