Üniversite Öğrencileri Hayatlarını Kaybettiler | Adıyaman Üniversitesi’nin Sesini Duy!

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ADIYAMAN Üniversitesi öğrencileri Elif Dağdelen ve Emine Şevval Aytemir 2 Ocak 2019 akşamı geçmek zorunda oldukları yolda üst geçit olmadığı için trafik kazasında hayatlarını kaybettiler. 

Adıyaman üniversitesi öğrencileri arkadaşlarının ölümüne neden kaza sonrası sosyal medyada   hashtagi ile isyan etti ve yetkilerden sorunu çözmelerini istedi.

Alt Geçit Kullanılamaz Halde, Karşıya Geçmek Zorundayız

Sorun Adıyaman Üniversitesi’nin kapısının önünden Adıyaman’ı Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’a bağlayan D-360 karayolunda. Konuştuğumuz öğrencilerin anlattığı üzere; okuldan çıkan öğrencilerin çoğu evlerine KYK yurduna gitmek için bu yolu geçmek zorunda kalıyor. Karşıya geçmek için kullanılan bir alt geçit var fakat en kısa süreli yağmurda bile sular altında kalarak geçilemez hâle geliyor. Trafik ışıklarını kullanarak geçmek isteyen yayalarsa çok kısa süreli yanan trafik lambaları ile karşılaşıyor ve koştura koştura karşıya geçmek zorunda kalıyor. Trafik ışıklarının yaklaşık 200 metre ilerisinde bahsedilen KYK yurduna giden yolun hizasında bir adet yaya geçidi var fakat akşamları yeterince aydınlatılmıyor karşıdan karşıya geçen yayalar hızlı gelen sürücüler tarafından fark edilmiyor. 

Kazanın olduğu yer çok tehlikeli bir yer ve üniversitedeki 20 bin öğrenci o yolu kullanıyor. Altınşehir mahallesi Atatürk Bulvarı üzeri Tohumcular Petrol ilerisi tam olarak kazanın olduğu yer burası. Yurtta kalan binlerce öğrenci kampüsteki fakültelerine ulaşabilmek için o yolu kullanıyorlar.

Elif ve Şevval Burada Kaza Yaşayan İlk Öğrenciler Değil

Elif ve Şevval’in arkadaşları; bir şahsi aracın ihmalkarlığı yüzünden o yolda şimdiye kadar birçok kişinin vefat ettiği dile getiriliyor ve ekliyor “O yola Elif ve Şevval adına üst geçit yapılmasını istiyoruz.” 

Öğrencilerin Tek Amacı Bir An Önce Sorunun Çözülmesini Sağlamak

“Arkadaşlarımızı olayın yaşandığı yerde anmak istedik valilikten izin alarak basın açıklaması yaptık. Rektör hoca üniversite adına bir başsağlığı mesajı yayınladı üniversitenin sayfasında bunun dışında herhangi bir akademisyen veya rektörden destek görmedik. Üniversite öğrencileri olarak biz adımızı duyurmaya çalıştık. Twitter’da pazar akşamı yetkili kişileri etiketleyerek sesimizi duyurmaya çalıştık Türkiye gündeminde 1. sıraya kadar da yükseldik. Belediye bizim bu çabamızdan sonra toplanıp alt veya üst geçit yapma konusunda çalışma başlatacağını söyledi. Daha önce üniversite çevresinde defalarca yaşanan trafik kazaları nedeniyle can kayıpları verdik. Bunun son olmasını başka arkadaşlarımızın böyle ihmaller nedeniyle genç yaşta hayata veda etmesini istemiyoruz. Bu nedenle sesimizi ne kadar duyurabilirsek acımız bir nebze de olsa azalacak. “

Biz de Kafakampüs olarak hayatını kaybeden arkadaşlarımızın tüm yakınlarına başsağlığı diliyor ve sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply