İlk Yurtdışı Seyahatinizden Önce Size Söylememiz Gerekenler Var

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Seyahat sırasında sürprizlere rastlamak güzel olabilir.  Örneğin, tekne turunuz sırasında bir kambur balina görmek oldukça güzel. Ancak  kötü hava koşulları uçuşunuzu iptal ediliyorsa veya rezervasyonu yaptığınız otel rezervasyonunuzu sistemde göremediğini söylüyorsa işler biraz karışmış demektir.

Ülke dışına ilk kez seyahat ediyorsanız ve ne bekleyeceğinizi bilmiyorsanız, bu yazı sizin için geliyor. Pasaportlardan jet lag’a, yurtdışındaki ilk yumuşak seyahatiniz için birkaç ipucu.

Pasaportların işleme koyulması altı hafta kadar sürebilir ve ilk defa olarak bir pasaport  almak için randevu almanız gerekir, bu nedenle erken başvurduğunza emin olun. Randevunuzdan önce, gerekli evrakların hazır olduğundan emin olun (geçerli bir kimlik belgesi, harç makbuzu, fotoğraf). Başvuru ücretini de seyahat bütçenize dahil ettiğinizden emin olun.

30-60 günden fazla kalmadığınız sürece çoğu ülkede vize almanıza gerek olmayan bir sürü ülke var.  Ancak farklı şartlara sahip  ülkeler de var.  Farklı ülkeler için vize bilgileri Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde mevcuttur . Vizenizi alp alamayacağınızı çok kafanıza takmayın ama otel rezervasyonlarınızı para iade opsiyonu olan otellerden seçin. Ve gittiğiniz ülkede keyfiniz ne kadar yerinde olursa olsun vize günlerinizi takip etmeyi unutmayın. Sonunuz gurbet ellerin mahpushanesi veya mahkemesi olabilir.

Paranızı tutumlu harcamaya çalışın, Özellikle ilk zamanlarda dikkatli harcama yapmak, ortak banyoya katlanmak seyehatin ilerleyen günlerinde sizi çulsuz kalmaktan kurtarabilir. Çünkü her zaman ekstra masrafların çıkabildiğini bilmelisiniz. Dolayısıyla otelde lüksten kısmak en mantıklı seçenektir. Tabi buz dolu kuvette uyanmamak için kalacağınız yerlerin güvenliğini de dikkate almalısınız. Aramanıza HostelGeeks.com ve HostelWorld.com gibi sitelerden başlayın. Bir başka seçenek olarak Interrail grupları da seyehatte barınacak yer bulmakta yardımcı olacaktır.

Kredi kartınızı veya bankamatik kartınızı yurtdışında kullanmadan önce, operatörünüzü arayın ve hesabınıza bir seyahat uyarısı verin (bunu web sitelerinde de yapabilirsiniz). Bu şekilde, kredi kartı şirketi dolandırıcılık işlemlerini önlemek için kartınızı otomatik olarak dondurmaz.

Bu sırada bankanız veya kredi kartı şirketinizin de dış işlem ücretleri konusundaki politikasını sorun. Birçok kart hala müşterilerin kartı yurtdışında kullanması için bir ücret talep eder, genellikle her satın alımın küçük bir yüzdesi olacaktır bu. Tüm restoran durakları ve hediyelik eşya alışverişi arasında, bu ücretler fark etmeden sizi derinden yaralayabilir. Kartınız bu ücretle gelirse, seyahatinizden önce yabancı işlem ücreti olmayan bir kart için başvurmayı düşünün.

Seyahatinize çıkmadan önce, bankanızın uluslararası ATM’lerde nakit para çekme ücretlerini ve politikalarını inceleyin ve Global ATM Alliance Networkveya Allpoint ağının bir parçası olup olmadıklarına bakın . Öyleyse ve bir ağ içi ATM kullanıyorsanız, en azından kullanım ücretlerinden kaçınabilirsiniz, ancak yine de uluslararası bir işlem ücreti ödeyebilirsiniz.

Sleep Medicine Clinics’te yayınlanan bir araştırmaya göre jet lag’ı yenmek için , sirkadiyen ritminizi – ne zaman uykunuzu ve ne zaman uyanmanız gerektiğini söyleyen dahili saat – yeni saat diliminize  uydurmak mümkün.  Çalışmanın yazarları, “Sirkadiyen saati en azından kısmen uçuş saatinden önce hedef saat dilimine sıfırlamayı tavsiye ediyoruz” diyor. San Francisco’da yaşıyorsanız ve Londra’ya seyahat ediyorsanız, bu zor olabilir, ancak varış saatinize ne kadar yaklaşırsanız o kadar iyidir. Bu, saat dilimine bağlı olarak erken yatmak veya erken kalkmak anlamına gelebilir.

Uçağınız hedef şehrinize indiğinde, muhtemelen havaalanından çıkmak için kaşınıyor olacaksınız. Taksi hizmetine ek olarak, çoğu uluslararası havalimanı sizi şehir merkezine götürecek doğrudan banliyö trenleri veya servisleri ile donatılmıştı.  Uygun servis veya tren durağına giden bagaj talep işaretlerini takip edebilirsiniz. Örneğin Londra’nın Heathrow Havaalanı’nda, Londra’nın merkezine gitmek için Heathrow Express’ikullanabilirsiniz. Ve Fiumicino havaalanında Leonardo Express mekik Roma’nın merkez tren istasyonu Termini götürecektir.

Tabii ki, çoğu havaalanında gezinmek biraz daha zor olabilecek daha ucuz toplu taşıma seçeneklerine de sahip. Örneğin Londra Metrosu’nu Heathrow’dan Picadilly hattından çıkarabilirsiniz, ancak son varış noktanıza ulaşmak için hangi durakların ve transferlerin yapılacağını bulmak zorundasınız. Google Haritalar mükemmel bir yönlendiricidir, ancak rotanızı önceden araştırın, böylece varışta hazır olursunuz (özellikle havaalanında ücretsiz Wi-Fi yoksa). Tren ücretlerini, tarifelerini ve bağlantı servis bilgilerini havaalanının web sitesinde bulabilir ya da dünyadaki havaalanları için transit bilgilerini listeleyen iFly veya Dünya Havaalanı Rehberleri gibi bir veritabanı kullanabilirsiniz. 

Veeee son olarak; hayal ettiklerinizi tıpa tıp bulmak için değil gerçekleri ve kendinizi keşfetmek için seyahat edin. 

Paylaş.

Leave A Reply