Tekerleri Pistten Kesecek Takım: KOUSTECH

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kocaeli Üniversitesi bünyesinde kurulan KOUSTECH, 2017 yılından itibaren Otonom Sistemler Teknolojileri Takımı olarak faaliyetlerine devam etmekte olup sürekli gelişim ve özgünlüğe önem verdiklerini, misyonları doğrultusunda hareket ettiklerini her fırsatta belirtmekte olup, belirli bir program dâhilinde çalışıyorlar.

Uluslararası ve Ulusal Yarışmalara Hazırlanıyorlar

Hedefleri doğrultusunda kendilerine özgü bir ürünü yine kendi imkânları ile tasarlamış.  Büyük bir teknik altyapıyı yine kendi imkânları dâhilinde oluşturmaya çalışıyorlar. Dünya savunma sanayisinde Türkiye’ye katma değer katmayı planlayan KOUSTECH, Amerika’da düzenlenen AUVSI-SUAS ve Türkiye’de Savaşan İHA gibi uluslararası ve ulusal yarışmalara hazırlanıyorlar.

Kırıma Uğradılar Ama Pes Etmediler

Şimdiye kadar Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ/TAI), T3 Vakfı ve KALE Havacılıktan destek alan KOUSTECH takımı, yaklaşık 5 aylık bir süre boyunca yaptıkları aerodinamik/yapısal tasarım süreci sonucunda ortaya çıkan ürünlerini, TUSAŞ tesislerinde üretimini tamamladı. Yarışmaya yaklaşık 1 ay kala mayıs ayında çıkan bir fırtına sonrası test araçları kırıma uğradı ve beş gün gibi kısa bir süre içerisinde yarışmaya katılmasını planladıkları araçlarını tamamladılar. Süreç içerisinde bir çok sorunlar ile karşı karşıya kalan KOUSTECH, araçlarını yarışmaya yetiştiremediler. Yaptıkları hataları kabul edip hali hazırda olan araçlarını optimize edip önümüzdeki Savaşan İHA Yarışması’na hazırlanan ekip, yarım kalan Amerika yolculuğuna daha iyi hazırlanmayı planlıyor. Takım yarışmaya katılamamasıyla alakalı şu tweetleri paylaştı:

 

Ekibi genişletiyorlar

Katılacakları yarışmalar için ekiplerini ihtiyaçları doğrultusunda Kocaeli Üniversitesi ve çevre üniversitelere açıyorlar. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için bit.ly/applicationforkoustech

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply