Şimdi Ne Olacak?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Herkese Merhaba.

Zorlu bir maratondan çıktınız bazılarınız hedefledikleri yerlere gitmenin mutluluğunu, bazılarınız hedefi tutturamamanın üzüntüsü içerisinde. Şunu kesin olarak söyleyebilirim ki birçokları hedefledikleri yerde mutlu olamayacak diğerleri de “aradığım yer tam da burasıymış” diyerek belki de yanlışlıkla (!) kendi için en doğru mesleği seçmiş olacak.

Fakat ikinci bir gerçek de var ki buna kimse sevinmeyecek eminim.

Daha çok çalışacaksınız.

Bugüne kadar kandırıldınız evet. Lise sınavları dönemlerinde maruz kaldığınız yalandan motivasyon cümlelerini bir hatırlayalım:

“Liseye bi kapağı at, tamam”

“Oğlum/Kızım şurada çalışacağın bir sene işte sık dişini”

Gibi cümlelerle bu süreçleri atlatmadık mı? Sonuç ne oldu, daha fazla çalışma daha fazla ders, sınav, ödev, stres vs.

Durum üniversiteler için de farklı değil hiç merak etmeyin.

Fakat şunu da unutmayın ki: büyüyorsunuz. Yaşadığınız stres ve sıkıntılar, sorumluluklar, belki arkadaşlarınızdan yediğiniz kazıklar, belki de çektiğiniz aşk acıları. İşte bunların hepsi bizleri olgunlaştıran, büyüten parametreler. Sanırım “parametre” kelimesinden mühendislik okuduğumu anladınız.

Dikkat ettiniz mi bilmem ama bizleri olgunlaştıran mefhumların hepsi ortak bir içeriğe sahip: acı.

Neticede kepçeniz büyüyor, haliyle aynı oranda sizden de beklentiler büyüyor.

İlkokul öğrencisine diferansiyel denklemler sınavı sorulmaz değil mi? (mühendislik okuduğumun ikinci kanıtı). Bundan dolayı da geçen yıl yaşadığınız zorlukların bir tık dahi olsa fazlasını yaşamadıysanız o yılın sizin bir şey katmadığına emin olabilirsiniz.

Not: Yazımda geçen “mefhum” kelimesi anlam itibariyle “kavram” kelimesinin karşılığı diyebiliriz. Bilmediği halde hemen o sırada sözlüğü açıp bakan arkadaşlarımı saygıyla selamlıyor, buradan öğrenenlere de şunu söylemek istiyorum ki; üniversitede lisedeki gibi bilginin sürekli ayağınıza gelmesini beklerseniz, çok beklersiniz.

Not 2: Yazım biraz depresif gelmiş olabilir ama bunlar sizden daha fazla yaşadığım 4-5 yılın toplamından arta kalan deneyimlerin kırıntıları. Şartlar el verdiği sürece de paylaşmaya devam edeceğim. Bunca yılı yaşayıp deneyimlemektense bunu yaşamış birinden dinleyip idrak etmek akıllıca olmaz mı? Bence de öyle.

mustafaucar@kafakampus.com

Paylaş.

About Author

Leave A Reply