Şehir Üniversitesi’nde Kemal Karpat’ı Anma Toplantısı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tarih alanında çok sayıda makale ve kitap kaleme alan, Osmanlı ve Türkiye tarihi alanındaki çalışmalarıyla Türkiye’de ve Dünya’da saygıyla anılan Prof. Dr. Kemal Karpat geçtiğimiz hafta vefat etti.

Cumhuriyet ile yaşıt olan Karpat,  ABD’nin Winconsin eyaletinde tedavi görmekteydi.  İstanbul Şehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi olan Kemal Karpat aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibiydi.

Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden 1947’de alan Prof. Dr. Kemal Karpat, yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimler, doktorasını ise New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimlerde 1957’de tamamladı. Prof. Dr. Karpat, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyindeki görevinin ardından Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara, Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik yaptı. Çok sayıda makale kitabı bulunan Karpat, Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığını ve The Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumunun direktörlüklerini yürütüyordu. Orta Asya Çalışmaları Derneğinin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın da koordinatörlüğünü yaptı. 2012 yılından bu yana İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Tarih Bölümü’nde Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Kemal Karpat, 2018 yılında Üniversite’nin Mütevelli Heyet Üyesi olarak atanmıştı.

İstanbul’da bulunan şahsi kütüphanesini de bağışladığı Şehir Üniversitesi’nde Kemal Karpat’ı anmak üzere 6 Mart Çarşamba günü  Dragos Kampüsü‘nde Ömer Dinçer,  Mehmet Genç, Alim Arlı, Coşkun Çakır, Engin Deniz Akarlı, Gökhan Çetinsaya, Tufan Buzpınar, Peyami Çelikcan ve Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla bir anma toplantısı gerçekleştirilecek.

 

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

About Author

Leave A Reply