Şans Verilmeden Deneyim Kazanılır mı?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Başlık aslında günümüzde  üniversiteden yeni  mezun olmuş ve iş arama sürecindeki kişilerin durumunu ve çektiği sıkıntıyı anlatmakta. İş başvurusu yapan bir aday, kendisini geliştirmiş de olsa sosyalliğe önem verip çeşitli projelerde de yer alsa çalışma hayatında deneyimi olmadığı için çoğu zaman eleniyor ve şans verilmiyor.

Bana göre özgeçmişi incelerken sadece çalışma deneyimine odaklanmak yanlış. Çalışma hayatında deneyim önemli ama sadece çalışma deneyimine odaklanmak güzel bir eserin sadece bir parçasına odaklanmak gibidir, büyük resmi görememektir.

Peki ne yapmak lazım bu durumda?

Kişinin  özgeçmişine farklı bir gözle bakmak daha etkili olur. Mesela  adayın sahip olduğu bilgi,  beceri, kişilik özellikleri, ilgi alanlarını da göz önünde bulundurmak, bu açıdan da ipuçları toplamak gerekir.

Herhangi bir projede görev almış mı? Üniversite hayatı boyunca gönüllü çalışması var mı? Eğitim ve seminerlere katılıp sertifikalar almış mı? Üye olduğu bir kulüp var mı? Kulüplerde veya projelerde hangi görevleri üstlenmiş? gibi soruların cevabını arayan bir gözle de özgeçmişin incelemesi gerekiyor. Kendisini geliştirdiği alanlarda ve konularda sektöre ne gibi katkıları olabileceğini de diğer yandan düşünmek lazım. Üniversite hayatında gönüllü bir projeye dahil olup burada takım çalışması, motivasyon, iletişim becerileri gibi elde ettiği kazanımları iş hayatına kolayca aktarabilir bir aday.

Adayı değerlendirirken sadece deneyim odaklı değerlendirmek yerine yukarıda bahsettiğim hususların da dikkate alındığı çok yönlü bir değerlendirmenin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Çalışma hayatında, deneyime şans verilmedikçe kazanılmıyor maalesef.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply