Problems will always love you! –Yolaçık, Yola Çık (3)

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sorunlar hiç bitmezler, hele de tecrübesiz olduğun bir konu ve sıkışık bir dönemdeysen. Bizim yola çıkmamız da tam olarak böyle bir dönemde gerçekleşti. Dönem sonu gelmiş, finaller yaklaşmıştı ve ekip olarak gelecekteki hedeflerimiz doğrultusunda derslerimizi en başarılı şekilde vermemiz gerekiyordu.

Tüm sorunlara ve daha tura başlamadan bir kişi eksilmemize rağmen 15 Ocak günü çantalarımızı alıp okula geldik. Dönemin son finaline girip oradan doğruca havalimanına gidecektik. Sınav sonuçları açıklanmadan böyle bir yola çıkmak gibi tatlı bir risk almıştık ama yine de bunun tur sırasında başımızı bu kadar ağrıtacağını tahmin etmiyordum.

Çanta Hazırlama Süreci

Çantalarımızı daha önceden o bölgeleri dolaşan veya halihazırda yol güzergahımız dahilinde olan illerde yaşayan arkadaşlarımıza sorarak hazırladık. Özellikle doğunun soğuk olacağı öngörüsüne dayanarak hazırlamıştık çantalarımızı. Google Drive üzerinden listeler yapıp kimde neyin olduğunu takip etmek bu süreci çok kolaylaştırdı ve hızlandırdı. Ekip olarak hareket etmek zorunda olan ama aynı ortamda bulunma şansı olmayanlara kesinlikle Google Drive ve Docs’u tavsiye ediyorum. İşinizi çok kolaylaştırıyor.

Tur boyunca konaklamamızı interrail gruplarında tanıştığımız insanların evinde yapacağımız için yanımıza ne çadır ne de uyku tulumu almamaya karar verdik. İkinci önemli karar ise ne kadar büyüklükte bir çanta alacağımızdı? Ben daha önceden interrail yapmış bir arkadaşımın çantasını ödünç aldım. Açıkçası 72ltlik bir çanta ilk başta acaba biraz fazla mı büyük desem de tur boyunca büyük ve sağlam bir çanta almış olmanın faydasını çokça gördüm. Burada  çantasını bana ödünç vererek tur bütçeme çok değerli bir katkı yapan değerli dostum Sami’ye teşekkür ediyorum.

Tura çıkarken yanıma aldığım ve turda beni en çok tatmin eden malzeleme kesinlikle İç eldiven oldu (decathlon mağazalarında kış döneminde oluyor ve yola çıkacaklara kesinlikle almalarını tavsiye ediyorum).  Kaşkol, baf, bere, termal içlik ve çoraplar dışında  yanıma üç adet kalın polar aldım.  Bunlar dışında yanımıza yolda ihtiyacımız olabilecek ufak araç gereçler almıştık. Her daim dolu olarak yanımızda olacak olan powerbankler dışında video kayıt için gopro, içinde acil durumda lazım olacak belgelerin fotoğrafı olduğu usb bellek, eski model yedek bir telefon, kulaklıklar, şişme yastıklar, gözbandı, mini çakı, elfeneri, yarabandı, çakmak, kibrit, pasaport, pasaport, nakit para ve diğer belgeleri içine koymak için gizli bir kese, yurtdışında otostop çekerken işimizi kolaylaştırması için Türk Bayrağı, yine otostop çekerken kullanmak için karton ve keçeli kalem ve bir miktar yiyecek kuruyemiş, çikolata ve probis. Probis önemli bir detay gerçekten uzun süre tok tutuyor.

         İlk Sorun

Daha yola çıkmadan ilk sorunla yüzleştik. Tura birlikte çıkacağımız kız arkadaşlarımızdan diğeri de Sabiha Gökçen Havalimanı’nında uçağın kapısından geri dönmek zorunda kaldı. Tura en başta planladığımız gibi iki erkek olarak başlamak zorunda kalmıştık. Abdullah ile Pegasus Havayollarının 20.00 kalkışlı İstanbul-Dalaman uçağına biletimiz vardı  ve son dakika da yediğimiz gole rağmen Dalaman’a devam ettik. Uçaktan inip valizlerimizi aldığımızda saat neredeyse 23.00 olmuştu ve o hengamede gece için kalacak bir yer ayarlamamıştık.  İnterrail grubuna bir umut bizi misafir edebilecek biri çıkar diye afilli mesaj atıp beklemeye geçtik ancak en fazla bulabildiğimiz ertesi gün sabah Fethiye’ye gitmek için bineceğimiz Havaş’ta en azından birimizin ücretsiz gitmesini sağlayacak Turkcell’in havaş şifresiydi. Bize şifreyi veren abi ile turun ilerleyen dönemlerinde yine konuşacağız ve yine kimsenin olmadığı bir anda bana yardım edecek.

Gece dışarıda kalmamak için tek umudumuz havalimanının gece kapanmamasıydı ki öyle de oldu.  Geceyi havalimanında banklar üzerinde uyuyarak geçirmeye çalıştık ancak gecenin ilerleyen saatlerinde havanın soğuması ve bankların aşırı rahatsız olmasından dolayı havalimanının mescitini aradık ve turun ilk gecesini Dalaman Havalimanının mescitinde geçirdik.  (Polis abilerden size ufak bir sır, eğer görece küçük bir havalimanındaysanız, ki bu tarz havalimanlarının mescitleri genelde geceleri kitleniyor,  fazla dikkat çekmez ve iyi bir görevliye denk gelirseniz gece 01.00 civarında mescitleri kontrol edin belki siz de havalimanlarında gece konaklamak için açık bir mescit bulabilirsiniz.)

Paylaş.

About Author

Leave A Reply