Bayram Ege’de Güzel-Ayvalık

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarılması kuvvetli bir ihtimal. Hal böyle olunca bu fırsatı değerlendirip, yaz sezonunu  unutulmaz bir yerde kapatmanın tam zamanı!  Peki, neden Ayvalık dediğinizi duyar gibiyim. İşte Ayvalık’ta ilginizi çekebilecek yerler.

Şeytanın Kahvesi

Şeytanın Kahvesi Ayvalık merkezdeki Zekibey Mahallesi’nde bulunuyor. İçi eski zamanlardan kalma eşyalarla müze havasında olan kahvenin kapısının önünde de masaları var. Adı ile ilgili anlatılan hikaye şu şekilde:

Şeytan Halil yaramaz bir çocuktur. Bir gün  Rum kadınlar çalı ateşinde gözleme pişirirken, Halil’de duvar üzerinden kendini göstermeden onlara küçük küçük taşlar atar. Sonra kadınlardan biri fark edip, “Seni Şeytan Seni!”  diye bağırmış. O günden sonra Halil, Şeytan Halil olarak biliniyor.

Masanıza oturup soluklanırken gelen koruk suyu ekşi tadı ve harareti alıcı özelliğiyle sizi hemen toparlayacak. Ayvalık’ta tadı damağımda kalan lezzetlerin başında koruk suyu geliyor. Benim gibi ekşi tatları seviyorsanız siz de koruk suyunu seveceksiniz. Sevmeseniz de o kadar yolu gitmişken bir tadına bakmanızı öneririm.

Tostçular Çarşısı

Ayvalık’ta tost yememiş biri tost yediğini hele ki Ayvalık tostu yediğini iddia etmesin! Orijinalinde öyle dolu dolu patates yok. Hatta hiç patates yok! İçinden taşan malzemeye rağmen fiyatı da çok uygun olan Ayvalık tostu tadı damağımda kalan ikinci lezzet. Tostçular Çarşısı’nda tüm tostçular bir arada satış yapıyorlar. Bence gitmişken bir uğrayın.

Cunda Adası

Sadece Cunda Adası’na gidip dar, Arnavut kaldırımlı sokaklarında dolaşmak için bile Ayvalık’a gidilir! Ayvalık ile Cunda Adası’nı birbirine bağlayan köprü, Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak biliniyor. Bu köprüyü geçerek ulaşılan Cunda Adası’nda kaybolmak için çok uğraştım, ama kaybolamadım. Çünkü, hangi sokağa saparsam sapayım sonu minibüslerin hareket noktasına çıktı.

Taştan Rum evleri, Sahildeki Taş Kahvesi, Cunda’yı ayaklarınızın altına seren Değirmen, Taksiyarhis Kilisesi’ne yolunuzu düşürmeden Cunda Adası’ndan ayrılmayın.

Şeytan Sofrası

“Aman be, bunların da işi gücü hep şeytanlaymış!” diyenler ilk önce hikayesine bir kulak versinler: Zeus’un süt annesi İda , Zeus’a zarar vereceği gerekçesiyle şeytanı kovar. Üç ayaklı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağının İda dağı eteklerinde, bir ayağının Midilli adasında, bir diğer ayağının da Şeytan sofrasında olduğuna inanılmış.  Şeytan Sofrası’nın ziyaretçileri, dileklerinin gerçekleşmesi için bu çukura bozuk para atar ve kurdele bağlarlar. Nefes kesici manzarası ile Şeytan Sofrası da Ayvalık’ta görülmeye değer yerler arasında yerini alıyor.

Tüm okurlarımıza şimdiden iyi bayramlar dilerim.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply