Özgeçmiş Oluşturma Sanatı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Her alanda olduğu gibi iş aramanın da belli basamakları vardır. Bunların da en başında tabii ki etkili bir özgeçmiş hazırlamak yatıyor.

Son yıllarda en yaygın iş arama yöntemi elbette hepimizin aşina olduğu İnternet sayfaları üzerinden yapılıyor. Ancak bu sitelerde özgeçmiş bölümü otomatik olarak doldurulduğundan çoğu kişi ne yazık ki ayrıca bir CV hazırlama gereği duymuyor. Oysa ki böyle bir zorunluluk olmamasına karşın davet edildiğiniz mülakat öncesinde İnsan Kaynakları sorumlusuna CV’nizi mail atmanız veya mülakat esnasında yanınızda götürmeniz çok daha etkili olacaktır.

Neden Dikkat Etmeli?

Öz geçmişinizin bu kadar önemli olmasının asıl sebebi görüşme yapacağınız kişinin sizinle tanışmadan önce sizinle ilgili detaylı bilgiyi alabileceği yegane kaynağın CV’niz olmasıdır. En başından sizi mülakata çağırıp çağırmama kararının bile belirleyicisi öz geçmişinizdir.

Peki öz geçmişinizi daha etkili kılacak ufak detaylar nelerdir?

Elbette dürüst olmak birincil koşuldur. Sonrasında ise CV’nizin en başında kısa bir özet şeklinde kendinizi ifade edeceğiniz bir ön yazı göründüğünden çok daha önemlidir. Özgeçmişinizde hem mümkün olduğu kadar fazla bilgi vermek hem de bunu gereğinden fazla uzatarak sayfalarca uzun bir CV haline getirmeden yapmanız gereklidir. Çünkü asıl amaç görüşme yapmak istediğiniz kişiye kendinizle ilgili bir özet vermektir.

Başvuru yaptığınız pozisyon için uygunluğunuzun anlaşılabilmesi ve doğru bir şekilde değerlendirilebilmeniz için iş tecrübeleriniz bölümüne görev tanımınızı ve ilgili pozisyonda görev aldığınız süre boyunca yaptığınız işleri de bir özet halinde, ideal olarak da maddeleştirerek yazmanız size büyük avantaj sağlayacaktır.

Paylaş.

Leave A Reply