Nazan Öncel Durum Şarkıları’yla Geri Döndü

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türk pop müziğinin en başarılı isimlerinden Nazan Öncel, ‘’Durum Şarkıları” albümüyle sevenleriyle hasret gideriyor.

‘’Durum Şarkıları’‘ albümünde Hakan Kurşun’un düzenlemeleri eşliğinde; Girizgâh, Umut, Bana Bir Sen Yetersin;  Yaniler, İllegal, Mükemmel Kusur, Kısa Çöp, Ben Bir Küçük Harfim, Gezgin ve Kuşlar Da Gitti; Can Güngör‘ün aranjmanıyla ‘’Siyahlar’’ şarkıları yer alıyor.

Albüm kartoneti usta karikatür sanatçısı Ergun Gündüz tarafından çizildi.

Albüm geçtiğimiz Mayıs ayında kaybettiğimiz  Nazan Öncel’in bir ömür müzikal yolculuk yaptığı Akşit Togay’ın anısına ithaf edildi. Nazan Öncel;

‘’O herkesin Akşit Abisidir, üzerimde sonsuz emeği vardır; ona olan vefa borcumu bir ömür ödeyemem, yaşadıkça minnettarım’’

diyerek hissettiklerini dillendiriyor.

Durum Şarkıları 12 parçadan oluşuyor.  Albümde en çok dikkat çeken parçalardan biri Manuş Baba’yla yaptığı ”Kimler Gelmiş” düeti oldu. Manuş Baba, çocukluğundan beri hayran olduğu Nazan Öncel’le yaptığı bu düetle kesin havalara uçmuştur!

Albümün başında yer alan bir ”Girizgâh” var. Hüzün dolu  bir ezgi gibi kulaklarınızla çınlıyor. Ardından Nazan Öncel, ”Umut’‘ diye sesleniyor; kırılan kalplere artık toparlan diyor. Bir Güneş doğuyor, kapı açılıyor ve lacileri çekmiş biri içeri giriyor. Klibini de izlemişsinizdir. ”Kimler Gelmiş” özlemi Nazan Öncel’in kalemiyle işliyor. İçini karartma diye yazılıyor listemize.

Siyahlar giyin gelin, aşkın rengi varsa o da siyahtır. Hayal kuracağımız biri varsa bu şarkı Nazan Öncel’den bütün Siyahlılara gelsin. ”Siyahlar’‘ hayal kurmak istediğiniz kim varsa ona gitsin, ulaşsın.  Albümün  gizli silahlarından biri olan diğer şarkılardan söz etmek etmek istiyorum.

 ”Bana Bir Sen Yetersin” bunlardan biri oldu. Yalnız kaldığınız anlarda bu parçayı dinlerseniz;  sizi derinlere doğru sürükleyebilir. Ayrıca folklorik unsurlara da  yer veriyor Nazan Öncel bunu da unutmamak gerekir. ”Yaniler’‘ bunun için biçilmez bir kaftandır derim ben. Unutmayı bilmeyenlere, sustukları olanlar ısrarla dinleyebilir.

”Selam versen borçlu çıkıyorsun; şaşı bakacak ne var” Çünkü bu parça ”İllegal” dir. Elalem ne derse desin; takılma. Seni  on dakika konuşur ama sen o hayatı  bir ömür yaşarsın.  Kimse mükemmel değildir, mükemmel kusurlar vardır. Çünkü benim de bir kalbim var! Aklım, fikrim hep sendedir. Sen bilmesen bile ben ”Mükemmel  bir  Kusur” olarak karşına çıkarım.

”Tut ki kalpten öleceğim. Belki imdat diyeceğim. Dedim bile dedim bile.  Kısa çöpü çektim yine” Benim acılarım, gözyaşlarım var. Benim de bir kalbim var. Şanssızlığım var. ”Kısa Çöpü’‘ çektim. Çünkü kısa çöpü çekenler hep kaybeder. Hayat bir oyundur ve bir gün biter…

Son iki parçaya yaklaşırken benim favori parçama geldik. ”Ben Bir Küçük Harfim” albümün en iyi parçalarından biri.  ” İnsanları da tanıdıkça sen de gülüp geçersin, belki de bu yüzden bu satırda duramadım; belki de bu yüzden buralarda daha fazla kalamadım. ”  Eğer bir gün bu satırlarımı okursan şunu bilmeni isterim: ” Nazan Öncel, iyi ki varsın!”

Mahur Beste’ye, Kaybolan Yıllar’a, Güllerin İçinden, Yalnızlar Rıhtımı’na, Yıldızlar Altına’ya atıfta bulunan bir ”Gezgin” var.

”Hani o sevdiğimiz yerler var ya; işte şimdi oralara evler yapmışlar. Hayallerimizin üstüne oturmuşlar.  Annem hayatta olsaydı; ölürdü kahrından… İyi ki duymadı. İyi ki görmedi” Değişen yerler, değişen hayatlar var. Şehir hayatının izlerini derinden gördüğümüz albümün son prensesi de ”Kuşlar da Gitti’‘ oluyor ve albüm bitiyor. Şimdiden herkese keyifli dinlemeler dilerim.  Albümü DMC’nin Youtube Kanalından ücretsiz dinleyebilir ve bütün platformlarda bulabilirsiniz. Görüşmek üzere….

 

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

Leave A Reply