MBA – Yüksek lisans

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

MBA ( Master of Business Administration) bir yüksek lisans programıdır. İşletme yönetimi alanından master yapmak anlamına gelir.  Günlük yaşamda ise “MBA yapmak” şeklinde ifade edilmektedir.

 

Özellikle mühendislik okumuş insanların ağzından “MBA yapacağım” kelimelerine sık sık rastlamak mümkündür. Okuduğu bölümden memnun olmayan, mezun olduğu lisans bölümünden yüksek lisans yapmak istemeyen insanların tercih ettiği yüksek lisans alanıdır MBA.

MBA, yüksek lisans programı mezunlarının “yöneticilik vasfını” kazanmaları için oluşturulmuştur. Programı bitirenler birçok alanda yöneticilik yapma olanağı bulmaktadır.

Programda öğrencilere yönetim, ekonomi, uluslararası finans gibi birçok alanda eğitim verilmektedir. Verilen dersler üniversitelerin internet sitelerinde mevcuttur. Dersler genellikle yönetim alanında verilmektedir.

MBA‘i genellikle işe başlamış, iş tecrübesi olan insanların tercih ettiği görülmektedir. Fakat programa iş tecrübesi olmayan insanların da kabul edilmesine rağmen kişinin iş tecrübesinin olması, kişinin eğitimden aldığı verim açısından daha iyi olmaktadır.

Birçok üniversite yüksek lisans programlarının içinde MBA‘ e yer vermektedir.  Eğitim dili genellikle İngilizce olmakla birlikte, Türkçe olan programlar da mevcuttur. Ayrıca tezli, tezsiz ve e-MBA çeşitleri de bulunmaktadır.

1. Tezli MBA

4 yarıyıl olmak üzere 2 yıl süren MBA çeşididir. 2 sene sonunda tez hazırlamak zorunludur. Hazırlanan tezlerin mezun olabilmek için üniversite tarafından onaylanması gerekir.

2. Tezsiz MBA

Tez yazmanın zorunlu olmadığı MBA çeşididir. Eğitim süresi 3 yarıyıldır. Tez yazmanın zor bir şey olduğunu düşürsek, tezli MBA’e göre daha kolay olduğu söylenebilir.

3. e-MBA

İnternet üzerindeki eğitimler ile sürdürülen, uzaktan alınan MBA çeşididir. 3 yarıyıl süren e-MBA’in sınavları üniversitelerde yapılır.

 

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

About Author

Leave A Reply