Kadın-Erkek İlişkilerindeki 5 Klişe Cümle

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Her kadın ve erkek ilişkilerinde bazen klişelere başvurabiliyor. Bunu kimi zaman ayrılmak için veya haksız olduğu bir durumda tartışma yaratmak için kullanabilir. Yahu el insaf, neden klişelere başvurmak gerekir ki dediğimiz, çıkmaza düştüğümüz noktalarda yapmamız gerekenlere ve tepkilere gelin beraber bir göz atalım.

1.”Sen benim için hayatıma giren kadınlardan/erkeklerden farklısın.”

İnandık mı? Buna inanmak için Pollyannacılık oynamamız gerekiyor. Her kadının yada erkeğin ilişki içerisindeyken birbirine bıraktığı acılar, hisler, mutluluklar farklıdır. “Evet sen benim için farklıydın, çünkü seninle bunların hiçbirisini yaşamadım” gibi bir hisle söyleniyor bu cümle. Karşı tarafı etkilemek, kendini affettirmek ya da onu kandırmak için söylenen sözlerden birtanesi.

2.”Seni sevdiğim, kıskandığım için kısıtlıyorum.”

Özellikle erkeklerde daha çok görünen bu durum için kıskandığının, ona değer verdiğinin arkasına saklanılan bir cümle ile karşı karşıyayız. Güven probleminin olduğunun, karakterinde sahiplenme iç güdüsünün yanlış anlamasının yerine bu tarz cümleler koyarak yine bir haklı çıkma eylemi görmekteyiz. Kıskanmak, kıskanılmak her ilişkide olması gereken bir kuraldır. Ancak bunu yanlış boyutlara taşıdığımız zaman ilişkilerde zedelenme kaçınılmazdır. Kıskanılan kendisine güvenilmediğini hissedirken, kıskanan sadece kendi dediğinin olması gerektiğini düşünür. Halbuki ”kısıtlamak” kelimesinin yanlışlığının altını çizerek belirtmeliyim ki; kadın, erkek ya da insanların karakterleri birbirinden farklı olduğunu biliyoruz. Biz bu insanı hayatımıza aldıysak,iyi yada kötü durumları göze alarak yola çıkmışızdır.

Düşünce yapısı olarak farklılıkları kabul edip, birbirimizi tamamlamak için değil, birbirimizi yaşamak için beraber olmamız gerektiğini çoğu insan kavrayamıyor. Küçük şeylerden problem çıkarmak yerine birbirinize kenetlenirseniz, bir sorunu kurmak yerine o an sıcağı sıcağına konuşursanız belki de bu kadar ilişkiler zarar görmeyecektir. Kızlarımızın ”Kanka beni çok boğuyor, halbuki hiçbir şey yaptığım yok” gibi yakınmalarına şahit olmak yerine işin ucundan tutup; kızmak yerine ”Belki de ben abartıyorumdur”gibi konuşmalar yapılsa, empati eşliğinde fikirler tartışılsa, kısıtlamalar olmayacak. Ya siyah olacaksın ya da beyaz. Demek istediğim, net olmalısınız. Bir şey sizi rahatsız ediyorsa lafı dolandırmadan ve iğnelemeden düşüncelerinizi saygı çerçevesinde söylemek gerekir. Bunu deneyin, işe yaramazsa beni bulun 🙂

3.”Sen beni artık sevmiyorsun.”

 İlişkiniz devam ederken sürekli ona bu cümleyi kullanırsanız, ayrılığa susuyorsunuz demektir. Size karşı ufacık bir ilgisinin azalması veyahut kendi kendinize durup durup kötü senaryolar kurmak klişenizin can alıcı noktasını oluşturmakta. Erkek/kız arkadaşınızın o an canı sıkkın olabilir, kafasına bir şey takılmış olabilir. Sırf bir gün ilgisiz davranıyor diye bu tarz düşüncelere girmek kendi kafasına sıkmak olur. Bunu söyleyebilmek için, bir şeylerden şüphelenmeniz gerekir. Sizi aldattığını düşünüyorsanız, ona olan güveninizin sarsıldığını ya da hiç güveninizin olmadığını söyleyebilirim. Böyle ihtimalleri yoksayarak asıl noktaya değinmek istiyorum. (Bu konular ayrı başlıklarda tartışılmalıdır). Eğer ortada şüphe teşkil edecek bir şey yoksa, bu tarz düşüncelere bürünüp ilişkinizi zedelemeyin. İlişkide olması gereken dört  element güven, sevgi, sadakat, saygı varsa zaten her şey yolundadır. Bu hislerin sürekli yenilenip, kenetlenmesi gerekir. Bunlara odaklanın. Sinemaya gidin, pikniğe gidin, paintball’a gidin. Nelerden hoşlanıyorsanız bunlarla kendinizi ödüllendirin. Aşkınızı taze tutun 🙂

4.”Makyaja hiç gerek yoktu makyajsız da güzelsin.”

Erkeklerin doğallıktan yana olduğunu çoğumuz biliyoruz. Ama kadınların güzel olmak gayelerinide gözden geçemeyiz. Kız arkadaşınız makyaj yapmayı seviyorsa, ona sürekli bu cümleyi kurarsanız klişeleşecektir. Çünkü bir kadın makyaj yapmaktan vazgeçmez. Az da olsa makyaj yaparlar. Eğer bir kadın makyaj yapmayı bırakırsa, orada sıkıntı büyüktür. Bunu göz önünde bulundurarak sürekli aynı şeyleri söylemeyin. Ayrıca size de güzel görünmek için bir çabaya girdiklerini unutmayın. ”Ama diğerleri de görüyor”gibi kıskançlıklara girmeyin. Bu konu oldukça küçük bir kavga konusu olup sizi bir sonuca götürmez.

5.”Kaptırma abi kendini.”

Bu cümleyi söyleme amaçları sanırım yıldırma politasına çıkıyor. Arkadaşlarının ileride kılıbık olacaklarını sanmaları, bireyde önyargı oluşturuyor. İlişkiniz henüz yeniyken çevreden bu tarz tepkiler alacaksınız. Nasıl olmak istiyorsanız öyle davranın. Karşı tarafa net olmanız her zaman size artı  puan katacaktır. Öbür türlü,”Acaba bugün nasıl davransam, soğuk mu yapsam”gibi düşüncelere girerseniz lise döneminizi özlediğinizi düşünebilirim. 🙂

Şimdilik bu kadar. Yeni yazıma kadar hep genç kalın 🙂

Paylaş.

About Author

Sakarya Üniversitesinde İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünü bitirdim. Bir Adanalı olarak birazcık hayattan, birazcık koşuşturmalarımızdan, düşünsel ve sevgisel bütünün derinliğinden yani delilikten; yeri geldi mi çoğunun size faydalı olacağına inandığım yazılar yayınlayacağım. Hatamız olursa affola. Bir mail kadar uzağındayım.

Leave A Reply