IstKon Türk-Alman Gençlik Zirvesi Marmara Üniversitesi’nde

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

IstKon uluslararası bir Alman-Türk gençlik zirvesidir.

Marmara Üniversitesi’nden ve Konstanz Üniversitesi’nden öğrencileri bir araya getirerek bölgesel ve küresel sorunları tartışmalarını, ortak mesaj iletmelerini ve birbirilerini daha iyi anlamalarını sağlamaktır. Ancak bu sene düzenlenecek İstanbul zirvesinde, Marmara dışındaki üniversiteleri de dahil ederek öğrenci profili çeşitliliği artırma hedefine gidilmiştir.

Bu proje, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü(IRC) ve Konstanz Üniversitesi Fachshaft Politik&Verwaltung kulübünün ortak katkılarıyla organize edilmiştir. Bu projede hedef uygulama alanı akademi ve kültürdür. Amacı üniversite öğrencileri arasında açık fikirlerin serbestçe akışını sağlamak için bir ses yaratmak, müfredat ötesine geçerek düşünen araştıran açık toplum idealiyle tartışma ortamları oluşturmak, böylece dünyadaki sorunlar için yeni ve açık fikirlerle buluşan bir öğrenci zirvesi gerçekleştirmektir.

İlki 16-25 Haziran 2017de Almanya’nın Konstanz şehrinde gerçekleşen zirve bu sene 6-15 Nisan 2018’de İstanbul’da gerçekleşecektir.

9 günlük bu toplantıda bir araya gelinecek, oturumlarda seçilen konulardaki görüşler dile getirilecek, atölyeler, çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler yoluyla iki farklı kültürün birbirini daha yakından tanıması amaçlanacaktır.
4 farklı konu etrafında sürdürülecek bu tartışmaların konu başlıkları, akademik panelimiz tarafından dikkatli bir analiz neticesinde belirlenmiştir. Belirlenen ana konu başlıkları;

  • Dış Politika
  • Küresel Çevre Politikaları
  • Cinsiyet Çalışmaları
  • Kültürel Çalışmalar’dır.

Başvuru Koşulları:
Sosyal Bilimler bölümünde okuyan
Türkiye’nin politik, sosyo-ekonomik, kültürel konjonktürüne ve Türkiye- Almanya ilişkilerine ilgi duyan
6-15 Nisan tarihleri arasındaki ve öncesi dönemdeki tüm program aktivitelerine katılım sağlayabilecek tüm lisans öğrencileri başvuru yapabilir.
9 Aralığa kadar sürecek başvuru sürecinde, fotoğrafınızın bulunduğu CV’nizi yukarıda belirtilen tarihe kadar istkonexchange@gmail.com e-posta adresine yollamanız gerekmektedir. Aynı zamanda en fazla 500 kelime içeren İngilizce yazılmış bir başvuru metni hazırlanmalı, bu metnin içinde belli bazı soruları cevaplandırmanız gerekmektedir.

1)IstKon İstanbul 2018 programına katılımcı öğrenci olarak seçilecek olsanız programdan beklentileriniz ne olurdu?
2)IstKon 2018’in size neler katabileceğinizi düşünüyorsunuz?
3)IstKon 2018 içerisinde kendinizi konumlandırdığınız, katkıda bulunabileceğiniz noktalar nelerdir?

Mülakat:
Bu başvuru süreci sonrasında, 11 Aralık 2017 tarihinde Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Kampüsünde mülakatlarımız gerçekleştirilecek olup hem İngilizce hem Türkçe düzenlenecektir.

IstKon hakkında daha fazla bilgi edinmek için web  adresine girebilir.

Instagram(istkon.exchange) ve Facebook (@IstKonExchange) hesaplarından geçmiş etkinlikleri inceleyebilir ve programla ilgili güncel bilgi akışlarını sosyal medya hesap adreslerinden takip edebilirsiniz.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply