İstanbul’dan Günübirlik Kaçış: EDİRNE

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nereler Gezilir?

Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın ustalık eseri… Caminin aydınlatması için kullanılacak meşalelerden çıkacak isin tahliyesine kadar düşünülerek yapılmış muhteşem bir eserdir.

Üç Şerefeli Camii

Camiye adını veren üç şerefeli minare, Selimiye yapılana kadar minarelerin en büyüğü kabul edilirdi. Külahıyla birlikte 76 m. olup, merdivenindeki toplam basamak sayısı 203’tür. Şerefelerine üç ayrı yoldan çıkılır. Bu tarzıyla bir ilktir ve birinci merdiven bir ile üçüncü şerefeye, ikinci merdiven ikinci ile üçüncüsüne, üçüncü merdiven ise; doğrudan üçüncü şerefeye götürür.

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi

Burası Osmanlı döneminde su sesi ve müzik ile terapilerin yapıldığı yer olarak tanınsa da aslında dönemin aletleri, tedavi yöntemleri, ilaç yapımında kullanılan otlar ve daha niceleri hakkında büyük bir bilgi sunan bir müze.

Arasta Çarşısı (Selimiye Arastası)

Arasta: “Çarşılarda aynı işi yapan esnafın bulunduğu bölüm” olarak tanımlanır.  Selimiye Camisi’ni ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin uğradığı bir alışveriş noktasıdır. Sabunlardan yapılmış meyveler, çiçek motifleri, magnetler, havlular ve birçok diğer hediyelik eşyayı burada rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ne Yenir?

Tabii ki ciğer! Aydın Usta tavsiye edilir.

Kavala Kurabiyesi

Ne İçilir?

Şehzade çayı

Paylaş.

About Author

Leave A Reply