İş Hayatına Giriş: İlk İş Günü

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Her alanda olduğu gibi iş hayatında da bir “İlk Gün” vardır. Özellikle daha önce hiç iş tecrübesi olmayan bir kişi için bu deneyim korkutucu ya da stresli olabilir. O zaman bunu atlatmak için neler yapmalıyız?

1) Beklentilerinizi yüksek tutmayın

Belki de en büyük hatalarımızdan biridir bazı şeyleri gözümüzde büyütüyor olmak. Daha önce iş deneyiminiz olmadıysa hatta staj da yapmadıysanız iş yerleriyle ilgili yanlış hayallere de kapılmış olabilirsiniz. Ne yazık ki herkesin filmlerde/dizilerde gördüğümüz gibi bir holding bünyesinde çalışma şansı olmayabilir. Bu sebeple “ilk iş gününüzde ” hayalkırıklığı yaşamamak için beklentilerinizi yüksek tutmamaya gayret gösterin.

2) Aceleci davranmayın

Elbette ” ilk iş günü ” heyecanlanabilir ve hemen işe atılmak isteyebilirsiniz. Ancak acele etmeden önce mümkün olduğu kadar gözlem yapmanız çok önemlidir. Belki heyecandan belki de kendinizi gösterebilme isteğinden dolayı bazı detayları gözden kaçırabilirsiniz. Bu sebeple sakin bir şekilde size gerekli oryantasyonun ve sonrasında ilk görevinizin verilmesini beklemeniz en sağlıklısı olacaktır.

3) Öncelikle ortamı ve insanları tanımaya çalışın

Aynı okulun ilk gününde olduğu gibi iş hayatında da ilk gününüzde öncelikle bulunduğunuz ortamı öğrenmeniz gerekir. Çünkü her iş yerinin kendine özgü bir takım çalışma prensipleri vardır. Çalışanların kendi iç dinamiğini gözlemleyip öğrenmeniz kısa sürede adapte olmanız için önemlidir. Elbette ki firmanın diğer çalışanlarını tanımak da en az ortamı öğrenmek kadar önceliklidir. Unutmayın ki; o firmada çalıştığınız süre boyunca günün önemli bir kısmını bu insanlarla geçiriyor olacaksınız.

4) Firmanızın ürününü ve iş akışını öğrenmeye çalışın

Çalışmaya başladığınız firmanın elbet ürettiği ve/veya sattığı bir ürün vardır. Hangi departmanda olursanız olun firmanızın ürünü hakkında az çok bir bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ayrıca işlerinizin daha kolay ilerlemesi açısından firma içindeki iş akışını da zamanla çözmeniz, öğrenmeniz size büyük fayda sağlayacaktır. Diğer departmanların ve kişilerin yaptığı işler hakkında bilgi edinmeniz ihtiyacınız olduğunda doğru kişiye rahatça ulaşmanız için önemlidir.

Paylaş.

Leave A Reply