8 Soruda İngilizce Öğretmenliği Bölümü Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba arkadaşlar, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Bölüm hakkında kafasında soruları olan arkadaşlara yardım etmeye çalışacağım. 🙂

1. Neden İngilizce Öğretmenliği?

 Dürüst olmak gerekirse bizim bölüm, dil bölümü öğrencilerinin çoğunlukla tercümanlık tutturamadıkları zaman en azından boşta kalmayayım mantığıyla yazdıkları bir alandır. Ben bu çoğunlukta değildim, öğretmen olmak istiyordum ve bana en uygun olduğunu düşündüğüm için İngilizce branşını seçtim.

2. İngilizce Öğretmenliği Bölümünde Ne Gibi Dersler Okunuyor?

Bölümümde eğitim dili İngilizce. Derslerimiz çoğunlukla; dil bilimi, akademik okuma, yazma ve eğitim derslerinden oluşmaktadır. Eğitim dersleri çoğunlukla Türkçe işleniyor ama üst dönem eğitim derslerinde eğitim dili ağırlığı İngilizce oluyor.

3. İngilizce Öğretmenliğinde Ne Umdum, Ne Buldum?

 Benim bölümden beklentim çok yoktu aslında ama bölümün benden beklentileri çokmuş. Lisede dil bölümündeyseniz belirli bir seviyede İngilizce öğreniyorsunuz. Dil alanında sınava yönelik çalıştığımız için listening ve speaking üzerine pek bir deneyimimiz ve bilgimiz yoktur genel olarak. Ama bölüme başladığınızda bunlardan da sorumlu oluyorsunuz. Benim fark ettiğim şey oraya İngilizce öğrenmeye değil, İngilizceyi nasıl öğreteceğimizi öğrenmeye gidiyormuşuz meğer.

4. İngilizce Öğretmenliğini Kimler Okumalı Ya Da Okumamalı? Neden?

        Öncelikle İngilizceyi ya da öğretmeyi sevmeyen insanlara göre bir bölüm değildir. Sabırlı ve çok yönlü olmalısınız. Çocuklara katlanamayacağını düşünen biri ya da öğretmeyi sevmeyen bi insansanız bu mesleğe 30 yıl katlanamazsınız.

 5. İngilizce Öğretmenliği Okumanın En Büyük Avantajı Nedir ?

 Öğretmenlik okumak başlı başına bir avantajdır bence. Şu anki hayatınıza farklı bir pencereden bakmanıza ve gelecek hayatınızı daha eleştirel şekillendirmenize yardımcı olur. İngilizce ise bilindiği üzere Avrupa’da ve Amerika’da en çok konuşulan ve dünyanın ortak dili olarak kabul edilen bir dildir. İnanın bana mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmak istemeseniz bile İngilizce bilmenin size avantajları çok olacaktır.

6. İngilizce Öğretmenliği Okumanın En Büyük Dezavantajı Nedir?

          Her öğretmenlik bölümünün ortak korkusu olan KPSS, İngilizce öğretmenliği bölümü son sınıf öğrencilerinde de bir korku havası estirir. Son sınıf öğrencileri ilk defa karşılaştıkları staj gerçeğiyle yüzleşirken aynı zamanda sınav hazırlıkları ve atanma korkusuyla karşılaşırlar. Bu bölümün yerleştirmelerinde lise, ortaokul ya da ilk okul farkı yoktur. Kısacası sınav puanınız kaderinizi belirler, ne kadar iyi öğretebiliyor olmanız değil.

7. İngilizce Öğretmenliği Seçmeyi Düşünenlere Neler Söylemek İstersin?

   Bu bölümü düşünen arkadaşlar, ilginizi çekiyor ise bölüm güzel hatta bazen eğlenceli bile diyebilirim. Bir tıp veya hukuk öğrencisinden daha fazla sosyal hayatınız oluyor. Ayrıca Erasmus, Mevlana vb. programlarda şansınız daha yüksek oluyor ve gittiğinizde daha az zorluk çekiyorsunuz. Çünkü İngilizce… :))

  8. Yine Olsa Yine İngilizce Öğretmenliğini Seçer Miydim?

            Evet ben seçerdim. Tamam tercümanlar çok çok para kazanıyor olabilir, bir şirkete girip mesleklerine başlamak için sınava ihtiyaçları olmayabilir. Ama bir öğretmende kendini geliştirdiyse eğer evden kitap ya da film çevirileri yapıp çok paralar kazanabiliyor. Son olarak öğretmenlik kutsal bir meslektir. Bir insana bilmediği bir şeyi öğretmek o insanın hayatını değiştirebilir.

Paylaş.

About Author

Merhaba ben Sinem! :) Anadolu üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği okuyorum. Bilgilerimi ve çevirilerimi sizlere aktarmak için buradayım. :)

Leave A Reply