İlginç Bir Spotify Aracı: Boil the Frog

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

21. Yüzyıl Müziksever Problemleri

Herkesin sevdiği sanatçılar, gruplar var. Herkes hangi tarz müziklerden hoşlandığı, hangi tarzdan haz etmediğini az çok biliyor. Spotify’da müzik keşfetmek oldukça kolay, bir sürü liste, bir sürü “keşfetmeye odaklı” özellik var. Ama bazen hangi sanatçıları sevdiğimizi, ne tarz müzikler dinlemek istediğimizi bilsek de; o “bize göre olan” listeyi bulamıyoruz. Kendimiz hazırlamaya da ya üşeniyoruz ya da nereden başlayacağımızı, bu grupların yanına hangi sanatçıların güzel gideceğini bilemiyoruz.

Kurbağalar ve Anekdotlar

“Bir kurbağayı kaynayan suya koyarsanız kurbağa canı yandığı için dışarı atlar. Ama onu soğuk suya koyup ısıyı yavaşça arttırırsanız kurbağa bunu fark etmez ve suyun içinde kalır.”

Paul Lamere, bu yaygın anekdotu 2012 yılında geliştirdiği uygulama ile müziğe uyarlamış bir nevi.  Bu anekdot üzerine “Kurbağayı Kaynat” anlamına gelen “Boil the Frog” ismi verilmiş olan sitenin amacı bizi bir sanatçıdan yavaş yavaş başka bir sanatçıya götürecek Spotify listeleri oluşturmak. Konsept hem sevdiğimiz tarzlarda yeni isimler bulmak, hem onları birlikte barındıracak, dinlemek isteyip bir türlü bulamadığımız listeleri oluşturmak için mükemmel. Hadi sitenin nasıl çalıştığına bakalım.

Kaynatma Zamanı

İşte “Boil the Frog” sitesine girdiğimizde böyle bir görüntüyle karşı kaşıya kalıyoruz. Bizden iki tane sanatçının adını yazmamız bekleniyor. Bu örneğimiz için ben ünlü caz vokali Frank Sinatra ile en ünlü gitaristlerden Jimi Hendrix’i seçtim. Siz müziği Spotify’da bulunan herhangi iki sanatçının isimlerini yazabilirsiniz, ki günümüzde bu dünyadaki tüm müzisyenlerin %99’unu kapsıyor. Sanatçıları seçtikten sonra yapmamız gereken tek şey üstünde “Boil the Frog” yazan mavi tuşa basmak.

Ve listemiz saniyeler içinde hazır! Listede Frank Sinatra’dan sonra şaşırtıcı olmayan bir şekilde Bobby Darin, Dean Martin ve Paul Anka gibi isimler görüyoruz. Daha sonra bu sanatçılar yerlerini yavaş yavaş The Yardbirds, Cream gibi rock müzik yapan gruplara bırakıyor. Eğer daha yakın tarzlarda müzik yapan sanatçılar seçmişseniz bu liste 3-4 şarkı kadar kısa; Mozart ve Lady Gaga gibi birbirinden alakasız isimler seçmişseniz de 20 şarkıdan uzun olabiliyor.

Sitenin basit bir tasarıma ve kolay kullanıma olan odağı işimizi kolaylaştırıyor. Listenin başındaki “Save the Playlist” tuşuna basmamızla liste kolayca Spotify hesabımıza ekleniyor.

Ve bize de bu listeyi dinlemek kalıyor. Boil the frog adlı bu yaratıcı siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş.

About Author

İlgileri: Her şey. Hobileri: Çoğu şey. Yapmak İstedikleri: Bazı şeyler. Yaptıkları: Az bir şey. Bildiği: Hiçbir şey.

Leave A Reply