Her Şey Bir Elma İle Başladı

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kimisinin kış gelse de yesek dediği, kimisinin kırmızı ya da yeşil ayırt etmediği o güzel nimet elmaya bir de böyle bakalım:

“Yasak Meyve”

Her şey “Yasak Elma/Meyve” ile başladı. Kimi yerde meyve ki mi yerde elma diye geçer. Şöyle ki Kur’an’da bariz olarak “elmadır” demiyor ama bariz olarak “yasak” deniyor.

Yasaktı o ağacın meyvesinden yemek. İnsanoğlu yasak dinlemiyordu. İnsan psikolojisine göre bir yerde bir yasak varsa o daima çekicidir. Yasağa ilgi kaçınılmazdır. Şeytanın da kışkırtmasıyla Hz. Adem ile Havva da meyveye karşı koyamadı. Sonra olaylar cereyan etti.  Onlar yanlış yaptılar, “doğru” belirginleşti, önem kazandı.

Newton Elması

Eğer bir olayda elma varsa orada çekim olduğunu burada da görüyoruz. Bu çekimi fark etmesi için Newton’un bahçede oturup ağaçtan düşen elmaları izlemesi yeterliydi. Elmaların sağa sola değil de direkt olarak dünyanın merkezine doğru düşmesi Newton’da merak uyandırdı. Ve taa daa: Yerçekimi.

Cadının Elması

Çok enteresan bir şekilde, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalında Pamuk’un kaderini değiştiren yine bir elma. Masalı çoğumuz biliyoruz: Güzel görünmeye kafayı takmış bir üvey anne, güzel ama salak bir prenses, kraliçenin güzellik takıntısı yüzünden hayatları mahvolan halk ve yedi cüce adam, gereksiz bir avcı, kraliçenin çocuk kitabında olmaması gereken kanlı kalp isteği, zehirli elmalar ve dudakları şifalı prens.

Avcı çuvallayınca Kraliçe, “kendi işimi kendim hallederim” diyerek kılık değiştiriyor ve elmaları zehirliyor. Büyüleri olmasına rağmen ne kadar vizyonsuz bir kadın görüyorsunuz. Salak Pamuk da elmayı yiyor tabii. Kimisi ölüyor der ama yanlış. Sonsuz uykuya yatıyor. Uyuyan Güzel’e yapılan aynı lanet, farklı nesneler. Neyse 🙂

Prens geliyor, öperek uyandırıyor, evleniyorlar. Mutlu son. Buradan ne çıkarıyoruz? Güzelliğin on par’etmez, bu bendeki aşk olmasa.

Steve Elması

Steve Jobs bu yola arkadaşıyla çıktı. Arkadaş demek ayıp, kanka kıvamı. 1976’da gruba bir kişi daha dahil oldu ve Apple şirketi Jobs’un evinin garajında kuruldu.

2001’de iPod çıktı, aldık. 2003’te iTunes Store hizmete girdi, bağrımıza bastık. 2007’de iPhone piyasaya sürüldü, sevdik, sevdalandık. Şuan rekor bir sermayeye sahipler.

Simgesinin elma oluşu da yine Hz. Adem ile Havva’dan ileri gelmektedir.

Görüldüğü üzere, milyarlarca yıl da geçse, hala Hz. Adem ile Havva gibi elmaya büyüleniyoruz, elmaya sürükleniyoruz, o elmaya kanıyoruz, o elmayı yiyoruz arkadaşlar.

Afiyet Olsun

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply