Görmeden Gelmeyin- Bodrum Gezi Rehberi

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gezginler ve gezgin ruhlular için ilaç gibi gelecek bir yazıyla karşınızdayım. Bu yazımda sizi Bodrum sokaklarına taşıyıp görmeden gelmeyin diyeceğim 3 mekanla sizi buluşturacağım. Haydi, gezimize başlayalım!

1. Bodrum Kalesi

Ben kendi gezi rotamda Bodrum kalesinden önce Mausoleion’a gitmeyi tercih ettim. Çünkü Mausoleion hem eski çağdaki yaşantı hakkında ipucu veren çeşitli kalıntıları barındırıyor hem de buradan taşınan taşlarla Bodrum kalesi inşa edilmiş. Buradaki yerleşimi gördükten sonra kale turuma başlayarak tarihi sıraya da uymuş oldum. Bodrum kalesi geniş bir alana yerleşmiş durumda. Hal böyle olunca da gezginler için iki tur rotası oluşturulmuş: Kısa tur ve uzun tur. Bu turların iki farklı renk oklar ile rotası çizilmiş. İstediğiniz turun rengindeki okları takip ederek güzel bir kale turu yapabilirsiniz.

Mausoleion Giriş Ücreti: 10 TL

Bodrum Kalesi Giriş Ücreti: 30 TL (Müzekart geçerlidir.)

2. Zeki Müren Sanat Müzesi

Bodrum’da hayatının son yıllarını geçirmiş sanat güneşimizin evi 2000 yılında müzeye çevrilmiş. Kapıdan içeri adım attığınızda Zeki Müren’in oturma odası, mutfağının aynen korunduğu göze çarpıyor. Merdivenlerle çıkılan ikinci katta ise plakları, sahne kostümleri, fotoğrafları sergilenmekte. Siz evini gezip, eşyalarını görürken arkadan Zeki Müren’in kadife sesi size eşlik ediyor. Vasiyeti olarak Bodrum’daki değirmenlerin oraya gömülmeyi istese de mezarı Bursa’da bulunmaktadır.

Zeki Müren Sanat Müzesi Giriş Ücreti: 5 TL

3. Bodrum Deniz Müzesi

Bodrum Deniz Müzesi iki katlı bir yapı. Alt katta Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir’in kitapları, kişisel eşyaları sergilenmekte. İkinci kısmında ise eski gemi parçaları ve gemi maketleri yer alıyor. Üst kata çıktığınızda sizi Hasan Güleşçi Deniz Kabukları koleksiyonu karşılıyor. Beni büyülen kısım bu koleksiyon oldu. Milimetrelerle ölçülecek kadar küçüğünden en büyüğüne deniz kabukları sınıflanmış ve ilgi çeken bir düzenle sıralanmıştı. Her adımda karşıma çıkacak güzelliği bir kat daha merak ederek gezdiğim bir alan oldu. Çıkışta ise hediyelik alışverişi yapabileceğiniz bir alan müze tarafından oluşturulmuş. Buradan ilginizi çeken deniz kabuğunu veya çeşitli renkte satışa sunulan deniz yıldızlarını satın alabilirsiniz.

Bodrum Deniz Müzesi Giriş Ücreti: Tam 5 TL, Öğrenci: 2,5 TL

Bunların haricinde Bodrum Çarşı’dan hediyelik alışverişinizi yapmadan, cennet gibi Bodrum koylarına mavi tura çıkmadan geri dönmeyin.

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply