Ultimate Frizbi Hakkında Her Şey Burada!

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba, Türkiye’de çok az bilinen ancak dünyada popüler olarak oynanan Ultimate Frizbi sporu hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bu spor şu anda İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale gibi ve Türkiye’nin çoğu yenilikçi üniversitesinde ve bazı liselerde oynanan bir spordur. Benim frizbi ile tanışmam Sabancı Üniversitesi Frizbi Topluluğu (Seahawks) oyuncusu olan sevgili Erkin sayesinde oldu. Ben Özyeğin Üniversitesi’nde öğrenim görmekteyim ve bu spora ilgim okul takımımın (ÖzÜGrizzlies) antrenmanlarına gidererek başladı diyebilirim.

Öncelikle birbirimize yoğurt kapağı atmıyoruz. Maçlarımızın olduğunu öğrenen insanlar çok saçma buluyor ancak izlerken gerçekten keyif verici olduklarını aktarıyorlar. Şimdi 7 Maddede frizbi nedir nasıl oynanır bunu konuşalım

  1. Frizbi Nedir?

Amerikan oyunlarından birisidir. İlk olarak pastaların fırlatılmasından esinlenerek oynamaya başlandı. Üniversite öğrencilerinin başlattığı oyun olup 7 kişilik takımlara ayrılmaktadır. Frizbi sporunun gerçek adı ise Ultimate Frisbee’dir.

  1. Frizbi oynamak için ne yapmalıyım?

Atletik, fit, kondisyonlu, güçlü, dayanıklı olmanız tabiki de gerekmiyor. Her yaştan her kilodan kişiler var takımlarda özel bir yetenek aranmıyor sadece antrenman devamlılığı ve spor ahlakına uyulması isteniyor. (Kibar olmak, spirit kuralları içinde oynamanız, saygı göstermeniz.)

  1. Nerede oynayabilirim?

Eğer okulunuzda frizbi rakımı mevcut ise çekinmeden gidip takım ile tanışın antrenmanlara katılmak istediğinizi belirtin size kucak açacaklardır. Çünkü bu sporu ülkemizde yaymak, geliştirmek temel mottolarımız arasında. Eğer okulunuzda takım yok, hatta 30 yaşındasınız ve iş güç sahibisiniz. Bunların hiçbiri frizbi oynamanıza engel değil. İstanbulUltimate Facebook sayfasından küçük veya büyük toplulukların antrenman çağırılarına ulaşabilir ve antrenmanlarına katılabilirsiniz. Ek bir bilgi olarak ülkemizde her yıl Üniversite Sporları Federasyonu tarafından Türkiye geneli bir turnuva düzenlenmektedir. Ayrıca ülkemizin frizbi takımı bu yıl Fransa’da düzenlenen Dünya Plaj Frizbi Şampiyonası’na katılmış ve Venezüella, Avustralya, Meksika ve Güney Kore’yi yenerek önemli bir başarıya imza atmışlardır.

  1. Nasıl Oynanır?

Geldik can alıcı noktaya. Öncelikle takım içi sayı sınırlaması yok. Ancak her sayı için her iki takım da 7 kişi seçmek zorunda buna “line” adı verilmekte. 7 kişi içinde 2 tane kadın oyuncu olmak zorundadır. Evet yanlış duymadınız. Kadın-erkek birlikte oynuyoruz. Oyun bir tane 175 gramlık “disk” diye adlandırdığımız plastik dairesel bir cisim ile oynanmakta evet yoğurt kapğı değil. Her iki takımında oyun başında hazır bekledikleri bir çizgi var ve bu çizgiye “end-zone” denilmekte. Tıpkı Amerikan futbolundaki gibi. Bir takımın amacı diski hiç düşürmeden ve diski tutup yürümeden takım arkadaşları ile belirli bir taktik ile paslaşarak en son diski rakibinin end-zoneu içerisinde tutmaktır. Diğer takım ise rakibinin taktiğine karşılık doğru yerlere doğru koşular yaparak rakibinin paslarını engellemek, diskin yere düşmesini sağlamaya çalışmaktadır. Eğer disk yere düşerse “turn” olarak adlandırdığımız diskin karşı takıma geçmesi söz konusu.

  1. Nasıl Kuralları Var?

Belki de en saygılı, hoşgörülü, şiddetten uzak sporlardan birisi diyebilirim. Çünkü oyunda ne hakem var ne temas. Oyun ahlakı dediğim şeyi “Spirit Ruhu” olarak adlandırıyoruz. Spirit kurallarından bazıları şunları gerektiriyor:

  • Temastan kaçınmak
  • saygı çerçevesinde bir oyun sergilemek
  • rakibine saygı duymak vs.

Çok ilginç ki frizbi de hakem yok. Evet doğru okudunuz. Çünkü her oyuncu bir hakem aslında. Herhangi tartışmalı bir pozisyonda önce pozisyonun içindeki iki oyuncu aralarında pozisyon hakkında konuşuyor. Eğer bir çözüme ulaşıp el sıkışmazlarsa diğer oyuncular söz isteyip fikirlerini belirtiyorlar. Oyun ruhu bu sorunların en kısa sürede çözülmesini ve oyunun uzun süre duraksamasına engel oluyor ve bu sorunlar asla uzamıyor.

Oyun sonunda bütün oyuncular bir daire oluyor. Buna da “circle” diyoruz. Circle’da oyundaki pozisyonları konuşuyoruz. Takımlar birbirlerine oyun içinde uyguladıkları doğru-yanlış taktikleri paylaşıyorlar. Bunun sonrasında maçın galibine puan veriliyor ayrıca circle sonrası oyunun spiritini belirli bir çizelge üstünde takım içinde puan veriliyor ve lig bittiğinde puanlama birincisi ve spirit birincisi olmak üzere 2 tane kupa veriliyor.

  1. Oynayan insanlar nasıl kişiler?

Daha çok frizbiye teşvik eden insanların oynadığını, yaptığın hatayı düzgün bir dille sana söyleyen sonraki pozisyonlarda bunu tekrarlamadığını görünce gelip teşekkür eden, centilmen kişilerin oynadığını söyleyebilirim.

  1. Oyun bana ne katar?

Her şeyden önce bir topluluk içinde bulunacaksınız ve bir sürü okuldan bir sürü insanlar tanışacaksınız. Yeni insanlar tanımak, onlarla vakit geçirmek, dostluklar kurmak gerçekten insanı bu spora çeken nedenlerden.

Benden bu kadar.

Eğer bu sporu merak edip başlarsanız sizleri nelerin beklediğini az çok anlatmış oldum. Son olarak Türkiye’de frizbi federasyonu olmadığı için ulusal ve uluslararası organizasyonları Oyunun Ruhu Derneği organize etmekte. Sosyal medya üzerinden bu tür organizasyonlardan haberdar olabilirsiniz.

Sevgi, saygı ve spiritli günler dileklerimle…

Bu spora gönül vermiş herkese selam olsun. :))

 

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply