Farklı Bir Hikaye | YouTuber- Başak Kablan

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

KİMDİR BAŞAK KABLAN?

Kendisini tanıttığı bir videosu var. O yüzden biyografik bilgileri geçiyorum. Ama siz dilerseniz şu linkten ulaşabilirsiniz.

1.BAŞAK KABLAN -Benim Gözümden  

Sivaslı, genç bir Youtuber. Dünya’yı gezmenin yollarını aramış, taramış bildiklerini bizimle paylaşmıştır.Annesi hacıdır. Videolarını izleyenler bilir. Benim annem hacıdır, babam da vefat etmiştir ama iyi adamdı!  dediğini. Allah rahmet eylesin Başak Abla. Ona Başak Abla diyebilirsiniz. Kısa, küt saçlı, bir gram makyajı yoktur. Aynı tarz giyimi ve fları vardır. Başak’ı Başak yapan bu özelliklerini videolarında görebilirsiniz. Ben videolarını izlemeye başladığımda yaklaşık 4.000 abonesi vardı. Şimdi 36 bini devirdi. Günden güne de artıyor. Bence dakikaya 200 kelime sığdıran harika bir detay. 🙂

Workshoplar yapmış, burslu yüksek lisans öğrencisi, taze evli. Küçük şeylerle mutlu olabilen biri. Hatta öyle ki, ”Boşuna hediye alacağım diye uğraşmayın, sevdiğiniz şarkıların listesini hediye edin .”diyor. Levent Koban’la nasıl evlendiğini anlatan bir videosu var. Ama benim en sevdiğim videolarından biri . ”Soyadın için savaş !” sloganıyla çektiği videodur.  ”Ben 27 yıllık hayatımda Kablan doğmuşum ! ”Sen benim kütüğümü bir gecede Koban’a bırakma nüfus memuru!” diyerek ince bir sitem içerisindedir. Feminist görmeyin bunu kızlar, babalarımızdan bize miras kalan soyadımızdır.

Yeni çıkan kimlik kartlarında çipin içine kızlık soyadı kaydediliyor. Bu yüzden dışarıdan bakıldığında görünmüyor.  Eğer kızlık soyadınızı kullanmak isterseniz ancak sistemde görünüyor.  Mecburen Koban görünmesinden ızdırab duyduğunu  belirtiyor  Başak Kablan Koban.

Cana yakın bir Youtuber. Yolda selam verirseniz , karşılığını verecektir. Selam verin ona!

Yorumlarını tek tek okur, cevap verir. Eleştiri,öneri vs. dikkate alır. Ben de bir yorum yazmıştım. Cevap vermişti. Sen de kanalına abone ol, videolarını ve yeni  içeriklerini kaçırma derim.

Hosteslik yapmış, bırakmış. Garsonluk yapmış, gezmiş, okumuş, çalışmış. Mutlu olacağı işi aramış, taramış. Sonunda Youtube’de bulmuş. Hindistan’a bile gitmiş. Nasıl ucuza kalınır? Nasıl ucuza gezilir ? Az kıyafetle nasıl daha huzurlu yaşanır? Sorularına cevap vermiş. ilginç felsefelerin insanıdır.Kim Milyoner Olmak İster ? Yarışmasında konfeti patlatamadı ama gönlümüzü kazandı. 🙂

Bunlar da mı sana yetmedi? Başak Kablan takipçilerini dikkate alan biri. Yaz önerini. Takipçilerini kırmayıp dizi tavsiyeleri videosunu çeker. Adana Sıfır Bir’i  ondan duymayan yoktur. Yerli, yabancı bir çok film, kitap tavsiyeleri sunuyor. Ancak filmler ve içerikler öyle herkesin bildiği içeriklerden değil.  O yüzden ben ‘‘farklı” olduğunu bildiğim için bu yazıyı kaleme alıyorum.

”15-20 dakikalık çerezlik videoları var. Videolarında çok janjanlı  animasyonları yok, profesyonel bir ekibi yok. Kendi tabiriyle Levent’i var. Levent videoları montajlar, yorumları kontrol eder. Hakaret içerikli bir şeyler görürse kaldırır.”Öyle Youtube başladık diye hanfendiliğimizden ödün verecek değiliz!” diyerek kendine yakışanı yapan biridir. Anadolu insanıdır. Hatta kendine gelen eleştirileri tiye alacak  kadar öz güvenli ve özgün biridir Başak KABLAN. Buraya iliştiriyorum linkini.  Annene izlet!

”Milletin  kızları neler yapıyor ? Sen evde otur, Aferin!” diyebilir.

Girişimcidir, yeni fikirlerin peşinde koşar. Tecrübelerini bizimle paylaşır. Sanki bir abla edası vardır. Kendi tarzı ve üslubu olan güzel bir hatun diyebiliriz. Ama öyle mıncık mıncık etmez sevgiyi.  Videolarını izleyenler bilir, her şey doğal akışında ilerler. Bu da bize hayat gibi canlı ve duru olduğunu gösterir. Başak KABLAN KOBAN. İki soyadını da yazıyorum. Çünkü ikisi içinde büyük bir zafer kazandığını söylemiştim.

Sponsoru olsa söyleyecek biridir. Ama sponsoru yok. Niçin yok? Çünkü  bizden olan şeyleri geç kabul ediyoruz. Eğer Başak Kablan bir makyaj kanalı olsaydı ; 1 milyonu geçmiş, paraları gırla götürmüştü. Ancak bizim için yararlı olan içerikleri kendi edasıyla üreten bu güzel insana maalesef  göz yumuyoruz. Kendisi Youtube’ den kazandığı ilk parayı duvarına asacağını söylemişti.

200 liraydı kazandığı ilk para. 5 lirasını çerçeveletip duvarına asacağını söyledi. Acaba astı mı duvarına ? Paranın değerini biliyor. Ben bu videoyu sponsorlu çekersem onu da söylerim, yalana ne gerek var ? Diyecek koca bir gönlü taşıyor.

Haberiniz yoktu böyle birinden değil mi?

Güzel şeylerin yaşandığı bir ülke olalım, doğusuyla,batısıyla. Bütün insanlığı kucaklayabilen bir ülke olalım. Aman efendim bu bunu demiş, şu şunu demiş demek yerine sımsıkı tutunalım birbirimize. Göğe bakalım.

Söyleyeceklerim naçizane budur. Dilerim bu yazı dilden dile aktarılır. Güzel gönüllere ulaşır. Ben bu projeye başlarken  kendime şunu söyledim : .”Duyulmayanı duyur, görülmeyeni gör!” Bunu neden yapıyorum ?

Ben de hiç görülmüyor ve duyulmuyordum. Hala da öyle…  Bir öğretmenim öyle bir değer verdi ki bana anlatamam. Beni fark etti. Ben de şu an öğretmenlik okuyorum. İnşallah bu sene bitireceğim. Tıp okumuş kadar olacağım 🙂 Bir de bu yazı sponsorlu değildir, sadece gönül dolusu teşekkür için Başak Abla’ya yazılmıştır. 🙂 Teşekkürler Başak Abla!

Siz de Başak Kablan’ a (Youtube’deki adı böyledir) ulaşın diye kanalının ve sayfasının linkini koyacağım. Hadi ben kaçtım 🙂

Başak KABLAN İletişim Bilgileri

Youtube :  https://www.youtube.com/channel/UCuZ6G466XodI8wchTHLQaxg

İnstagram: https://www.instagram.com/basakkablan/?hl=tr

Sevgiyle kalın, hoşça kalın. Görüş, öneri, az dozlu eleştiri kabulümdür.

Gülcan KORKMAZ- Karabük Üniversitesi- Türk Dili ve Edebiyatı

Gülcan KORKMAZ İletişim Bilgileri:

e-mail: glcnkrkmz834@hotmail.com

İnstagram: https://www.instagram.com/gulcankorkmazweb/?hl=tr

Facebook'la Yorum Bırak
Paylaş.

Leave A Reply