Diş Hekimliği İsteyenler Buraya! | Röportaj

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Esen olsun arkadaşlar,

Adım Furkan Bayram. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünde okuyorum. Sizi anlıyorum. Zorlu bir maratondan çıktınız. Şimdi ise hedeflerinizi gerçekleştirmek için belki de en önemli zamanların birindesiniz: Tercih dönemi!

Şimdi  gelin “diş hekimliği”  diş hekiminden  Dr. Deniz Başaran‘dan dinleyelim.

1. Diş hekimliği bölümünü neden ve nasıl seçtin?

Ben aslında sürekli tıp isteyerek sınava hazırlandım. Gerek prestiji gerekse iş olanakları açısından çok cazipti. Ancak aldığım puanla diş hekimliğine yerleştim. Gerçi sınava tekrar girmeyi düşünüyordum da yerleşince mecburen gittim.

2. Diş hekimliği bölümünde ne gibi dersler okunuyor?

Bir nevi doktor olduğumuzdan ötürü çoğu tıp dersi ayrıntılı olarak okutuluyor. Bunun yanında tabii ki diş hekimliği ile ilgili alan dersleri de var.

3. Diş hekimliği bölümünde ne umdun da ne buldun?

Çok bilimsel tıbbi olaylar beklerken… İlk derste alçının yapılışını izleyip, mum modeli yaparken buldum kendimi. Tabii dersler daha sonradan tıbba yöneldi.

4. Diş hekimliği bölümünü nasıl insanlar okumalı, nasıl insanlar okumamalı? Neden?

Bir kere sevebilecek insanlar bu bölümü tercih etmeli. Hem pratik hem de teorik olarak bölüm hakkını fazlasıyla veriyor. Bu ikisini de ele alırsak en zor bölümlerden biri. Okuyan kişi kesinlikle cüzdanını değil de, vicdanını kullanacak karakterde olmalı. Daha sonra eti parçalamayı da sever kan akıtmayı da.                                                        ( Kan akıtmak deyince aklınıza bu gelmesin.) 

5. Diş hekimliği bölümü okumanın en büyük avantajı nedir?

İnsanlarla iyi ilişkiler kuruyorsunuz. Çok dinamik bir bölüm. En güzel özelliği de birinin acısını dindirince yaşadığınız mutluluk gerçekten paha biçilemez.

6. Diş hekimliği bölümü okumanın en büyük dezavantajı nedir?

Bir kere bölüm çok masraflı. Okurken bölüm için gerekli olan malzemeleri almak gerçekten çok masraflı oluyor. İkincisi pratik yeterlilik istiyor. Ama bu yetenek çok çalışmayla alakalı ve şaka yapmıyorum, sürekli çalışmanız gerekiyor.

7. Diş hekimliği bölümünü seçen veya seçmeyi düşünenlere ne söylemek istersin?

Bölüm çok güzel. Okuması çok zevkli. Teoride boğulmuyorsun, sürekli pratik çalışıyorsun. Tüm bu üzerine değindiklerimizin bilincinde olmalarını ve mesleklerini severek öğrenmeleri gerektiğini söylemek isterim.

8. Yine olsa yine diş hekimliği bölümünü seçer miydin?

Ben bölüme istemeden geldim ama o kadar sevdim ki… Tekrar seçim hakkı verseler eğer, bu bölümü seçerdim. Zor, ama eğlenceli zor.

  • Bu yazıyı hazırlamamda yardımcı olan yıllandıkça pekişen dostluğumuzun hatırına Sn.  Dr. Deniz Başaran’a teşekkürü bir borç bilirim. Esenlikler.

 

 

Paylaş.

About Author

Kocaeli Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü... Amerika yerlilerinin tarihlerinde, her gün, günbatımında korkuya kapıldıkları anlatılır, ya ertesi gün güneş yeniden doğmazsa diye. Eskideki doğa insanları doğadan korkuyordu, doğadan uzaklaşarak yalnızlaşan bizler ise birbirimizden korkuyoruz.

Leave A Reply