Doç. Dr. Burcu Özsoy Önderliğinde İTÜ Antartika’da Bilim Üssü Kurdu

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonunda, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burcu Özsoy liderliğinde gerçekleştirilen 3. Ulusal Antartika Bilim Seferi kapsamında Antartika’da geçici bilim üssü kuruldu.

Sefer lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy konuya ilişkin açıklamasında Horsehoe Adası’nda 2019-2022 döneminde hizmet verecek bilimsel araştırma kampının kurulumunun tamamlandığını söyledi. Özsoy açıklamalarına ek olarak, “Bu bilim kampının çok büyük önemi var. Türkiye’den 14 bin kilometre uzaklıktaki kıtaya gelen bilim insanlarına çalışmalarını yaparken rahatlık sağlayacak bilim kampımız, 3 sene yaz sezonunda hizmet verecek.”  dedi.

Kurulan Bilim Üssü Çevreye De Duyarlı

Ağırlığı yaklaşık 6 ton olan 3 modülü mavna, zodyak botlar ve helikopterle karaya taşıyan bilim insanları, bir hafta süren yoğun çalışmaların ardından modüllerin kurulumunu tamamladı. Özsoy aynı zamanda kampın kurulumu sırasında çevresel duyarlılığı da gözettiklerini vurgulayarak kurulumla ilgili çevresel etki değerlendirme raporunu Antarktika Antlaşmalar Sistemi’ne önceden gönderdiklerini, kurulum esnasında çevreye ve adadaki canlılara zarar verilmediğini vurguladı.

Kaynak

Paylaş.

About Author

Leave A Reply