8 Soruda Halkla İlişkiler Bölümü Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Herkese selamlar. Ben Melike, Bahçeşehir Üniversitesi Halkla İlişkiler son sınıf öğrencisiyim.

Dünyada oldukça kıymetli olan ancak Türkiye’de yanlış bilinen halkla ilişkiler bölümünü sizlere anlatacağım. Umuyorum ki yazıyı okuduktan sonra aklınızdaki soru işaretleri birer birer kaybolur.

1) Neden halka ilişkiler okuyorsun? Bölüm tercihi sürecin nasıl gelişti?

Üniversitede bölüm tercihimi yapmadan önce kendimi tanımak istedim. Bunun için birden fazla yol denedim. Örneğin internette bulunan kişilik envanterleri, güçlü – zayıf yanlarımın listesi vs. Bunların sonucunda sosyal kişiliğimin yanı sıra iletişim özelliklerimin güçlü olduğunu kesin olarak anladım.

Bu doğrultuda iletişim fakültelerini ve bölümlerini araştırmaya başladım. Bölümlerin içeriklerine bakarak hangisinin üstesinden gelebilirim, kendimi hangi yönlerde geliştirebilirim gibi sorulara yanıt aradım. Sonucunda da halkla ilişkiler bölümüne karar kıldım. Çünkü öncelikle hem kişilik özelliklerime uygun hem de güçlü olduğum noktalarda akademik eğitimle bilgilerimi güçlendirme imkanı sağlıyor.

Merak edenler için örnek kişilik envarter testleri için buraya ve şuraya tıklayabilirsiniz.

2) Halkla İlişkiler bölümünde ne gibi dersler okutuyor?

İlk basamak giriş dersleri. Her bölümde olduğu gibi Halkla ilişkiler bölümünde de bunlar genellikle; iletişim temelleri, halkla ilişkilere giriş, medya teorileri dersleri vb. Sonraki senelerde ise bölüm özelinde dersler alıyoruz; medya ilişkileri, halkla ilişkiler yazarlığı vb dersleri gibi. Son sene ise üç yıl boyunca aldığımız derslerde öğrendiğimiz her bir bilgiyi kullanarak verilen briefler doğrultusunda kampanyalar hazırlıyoruz. Bunun yanı sıra sektörü daha yakından öğrenebilmek için zorunlu stajda mevcut.

Dersleri daha detaylı görmek için tıkayabilirsiniz.

3) Halkla İlişkiler bölümünü kimler okumalı?

Bu soruya verilebilecek cevapları derlemek imkansız. Özetle; farkındalığı yüksek, genel kültür konularında bilgisi olan, araştırmayı seven ve öğrenme merakı olan,  yaratıcı ve yenilikçi düşüncelere sahip kişiler halkla ilişkiler bölümünü tercih ederlerse mutlu ve başarılı bir üniversite hayatı geçireceklerdir.

4) Ne umdun ne buldun?

Bölümü seçtiğimde araştırmalarım sonucunda çok fazla teorik bilgiler olacağını tahmin ettiğim için tereddütlerim vardı. Ancak bölüme başlayınca korkularımın yersiz olduğunu anladım. Halkla ilişkiler bölümünün ne kadar hayatında içinden olduğunu ve öğrendiklerim sayesinde çok fazla şey gerçekleştirebileceğimin farkına vardım.

5) Halkla İlişkiler okumanın en büyük avantajı ne sence?

İletişimin gücünün farkına vararak aslında karşılaştığımız her büyük ya da küçük sorunun çözüm yolunun doğru ve etkili iletişim kurmaktan geçtiğini öğreniyoruz.

6) En büyük dezavantajı nedir?

Ülkemizde halkla ilişkiler bölümüne hak ettiği değerin verilmemesi ve ‘’sekreterlik’’ olarak algılanması kesinlikle en büyük dezavantajı. Aslında öğretilen bilgiler sayesinde yapabileceğimiz şeylerin sınırı yok!

7) Bu bölümü seçen veya seçmeyi düşünenlere neler söylemek istersin?

Eğer ‘’halkla ilişkiler’’ deyince ‘’olsun’’ tepkisini alıyorsan canını sıkılmasına izin verme. Emin ol ki doğru yoldasın çünkü araştırmayı seven ve yeni bilgilere açık biri olarak sana bu tepkiyi verenlerden oldukça farklı bir yoldasın. 😉

8) Yine olsa yine Halka İlişkiler okur muydun?

Üniversiteden bu sene mezun olacak bir öğrenci olarak şu an geldiğim noktada geri baktığımda doğru bir karar verdiğimi açık yüreklilik ile söyleyebilirim.  Çünkü akademik eğitimin yanı sıra kişisel gelişimin anlamında kendime kattığım şeylerin kıymeti çok başka…

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply