Çift Anadal Nedir, Ne Değildir ?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Üniversitede okuduğunuz bölüm dışında başka bir bölümden daha aynı anda mezun olup iki diploma alarak mezun olmayı kim istemez ki? Bu imkanı sağlayan çift anadal programını gelin beraber inceleyelim.

İlk olarak unutmamız gereken şey tabi ki 2.00 ve üstü bir ortalamaya sahip olmak ve bu konuda emin olmak!

Çift Anadal Programı Nedir?

Kısaca ÇAP olarak da anılan Çift Anadal programı ülkemizde yıllardır uygulamada ve birçok öğrenci üniversiteyi bu şekilde okumakta. Program, bir lisans eğitimine kayıtlı olan öğrencilerin aynı üniversite de iki diploma programından eş zamanlı olarak ders alması ve iki ayrı diploma alabilmesini sağlıyor.

Her üniversiteye göre bazı detaylar değişebilse bile genellikle; başvuru anında anadal diploma programındaki genel not ortalaması en az 100 üzerinden 70, 4 üzerinden ise 2.00 ve üstü ortalamaya sahip olan öğrenciler programa başvurabiliyor.

Aynı zamanda çift anadal diploma programına başvuran öğrencilerinin başvurduğu yarıyıla kadar anadal diploma programında aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlaması gerekir.

Neden Çift Anadal Yapmalıyım?

İki programın ders yükünü göz ardı edersek üniversiteye başladıktan 4 sene sonra iki diploma ile mezun olmak en büyük artılarından. İki bölümünde bütün içeriğine hakim olmak öz geçmiş oluştururken fark yaratacaktır. Hem akademik hayat hem de kişisel gelişim anlamında birden fazla şey katacaktır.

Unutulmaması gerekenler…

  • Ortalamanın en az 100 üzerinden 70, 4 üzerinden ise 2.00 ve üstü olması gerektiği
  • Başvuru zamanının kayıtlı bulundukları programın en erken 3’üncü en geç 5’inci yarıyılında başvurabiliyor.

Eğer sizlerde çift anadal yapmayı düşünüyorsanız, hali hazırda yapıyorsanız ya da daha önce yaptıysanız yorumlarda buluşalım.

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply