Casus Oyunu | Zeka Kokan Bir Film

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tony Scott tarafından yönetilen, başrollerinde Robert Redford, Brad Pitt gibi isimlerin olduğu, tam anlamı ile zeka kokan, bitiminden sonra insana istemsizce önünü ilikleten bu yapımı izledikten sonra koltuğunuzu gayet memnun bir şekilde terk edeceksiniz. Akşam işten gelmiş yorgun bir kafa ile akşamı geçirmek için açarsanız filmden bir şey anlamayacaksınız.

Film 2001 yapımı ama senaryosundaki emek, kendisinde sonra çekilmiş çoğu filmin senaryosunun “sallapati” yazılmış gibi durmasına sebep oluyor.

Peşin uyarılar:

Spoiler!

Az biraz mide isteyecek sorgu sahneleri,

Oyuncu kadrosu ise şöyle: Robert Redford başrolde, yaşlı ama kurnaz bir kurt; Brad Pitt ise o yıllarda henüz Redford’un ününü aşmadığı için hep alıştığımız mekanı dağıtıp kızı kurtaran değil de kurtarılan rolünü üstlenmiş halde. Game of Thrones’tan bildiğimiz Stephen Dillane da kadroya dahil. Hepsini bir araya getirerek elde edilen performans ise müthiş. Başrollerimiz CIA ajanlarını canlandırdıkları için aynı zamanda Orta doğuda ne işler çevrildiği gibi ince detaylar da söz konusu.

Film tam gaz bir aksiyon ile vuruyor ilk olarak perdeye, öyle bir mevzu yaşatıyor ki ilerleyen dakikalarında olayın ne olduğunu anlamak veya oyuncuları tanımak için sabır göstermenize gerek kalmıyor. Olaylar üst üste yığılıyor, içi içe giriyor ve bir uçtan da yavaş yavaş çözülüyor. Son düğüm çözülüp kafalardaki soru işaretleri ortadan kalktığında ise suratımızda beğeni ve hayret karışımı bir ifade beliriyor ki özellikle son zamanlarda çekilen filmlerde en çok eksik kalan özelliklerden biri olarak düşünüyorum bunu. Yani film her şeyi birden sermiyor önünüze. Bu bağlamda yönetmen bize biraz Onur Ünlü’yü hatırlatıyor.

Hemen dönüp yönetmene bakıyoruz adını okuduğumuzda akan sular duruyor: Tony Scott (saygılar). Ki filmografisini incelediğinizde üstüne kafa yormadan anlayabileceğiniz bir filmi yok gibi. Filmi izledikten sonra zaten kendisinin başarısını üstünüzde hissedeceksiniz.

(Kendisinden ‘buralar hep dutluktu’ pozu.)

Filmlerde hep görüp de adını bilmediğimiz yardımcı oyuncular serimizde bu gün sürekli genel müdür rollerinde gördüğümüz Colin Stinton:

(Adam bildiğin müdür rollerinde oynamak için doğmuş.)

Paylaş.

About Author

Ne kadar ağzımı tıkasa da hayat, zihnimden sızıyor yalancı çıkmak istediğim düşüncelerim; yaşama dair, topluma dair, bireye dair...

Leave A Reply