Renkli Çizgiler, Renkli Şarkılar: Jack White

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

White Stripes grubuyla “gitar ve bateri”, “2 kişilik blues grubu” akımını geri getiren Jack White’ın 3. albümü üzerine çalıştığı yaklaşık 3 ay önce White’ın sahibi olduğu Third Man Records adlı kayıt şirketi’nin twitter adresinden duyurulmuştu. Albümün hazırlanma süreci sona yaklaşırken; biraz Jack White’tan bahsedelim.

White Stripes

Az önce bahsettiğimiz grup, Jack White ve ilk eşi Meg White‘ın (kendi anlattıkları şekilde) “çocukça ve eğlenceli” bir tarzla yaptıkları şarkılarıyla ilgi çektiler. Göze çarpıcı kırmızı ve beyaz temaları da bu tarzlarına uyum göstermek için seçilmişti. Grubun en ünlü şarkısı olan “Seven Nation Army”, son dönemin en iyi rock şarkıları arasında. Bunu yanında; zamanında Nirvana’nın yaptığı gibi; bir dönemi temsil ettiği düşünülüyor. (Şarkının ismini tanımasanız bile bir yerlerde duymuş olma olasılığınız çok yüksek.)

Çiftin boşanmasıyla grup dağıldı; ve Jack White; The Raconteurs ve Dead Weather gruplarıyla birlikte albümler yapmanın yanı sıra Blunderbuss ve Lazaretto adlı 2 solo albüm yayınladı. Bu albümlerde White Stripes’ın kırmızı beyazına zıt olarak; White’ın yeni “daha olgun ve soğuk” tarzını temsil eden siyah ve mavi renkler baskındı.

 

Third Man Records’da Plakların Basıldığı Alan

Third Man Records

Renkliliği ve farklılığıyla adeta Willy Wonka’nın Çikolata Fabrikası‘nı andıran şirket; Jack White’ın plak aşkının bir ürünü denebilir. Caz’dan ve özellikle eski sanatçılardan ilham aldığı zaten çok belli White’ın. Başarılı müziği sayesinde kazandığı parayı yine müzik sektörüne yatırmak istemiş; ve bugün bir çok sanatçının ve grubun kayıt ve yayınını üstlenenen bu şirketi kurmuş. Hatta bu fabrikanın içinde, fotoğraf kabinlerine benzer, “içeri gir, kaydını yap, plakını al” al tarzı tek kişilik bir kutucuk bile var. Bütün solo albümleri gibi, White’ın 3. albümü de bu şirket tarafından yayınlanacak.

Şov Devam Etmeli

Müzik alanında da iş alanında da bir ömre yetecek kadar başarıya imza atmış olan White, daha durmayı düşünüyor gibi durmuyor. Plak ve pikap kullanımının son zamanlarda yaygınlaşmasının öncülerinden; ve bu konuda çalışmalar yapmaya devam ediyor. Üçüncü solo albümünün çıkış tarihi henüz belli değil. O zamana kadar kulağınızın Jack White’a biraz aşina olmasında fayda var. Benim önerim tabii White Stripes, Ranconteurs ve Dead Weather‘ın her birini baştan sona dinlemeniz. Tabii buna çoğunuzun zamanı yok; farkındayım, o yüzden White’ın müziğine  buradan, ya da hemen aşağıdaki videodan başlayabilirsiniz. Şimdiden iyi dinlemeler.

 

 

Paylaş.

About Author

İlgileri: Her şey. Hobileri: Çoğu şey. Yapmak İstedikleri: Bazı şeyler. Yaptıkları: Az bir şey. Bildiği: Hiçbir şey.

Leave A Reply