Bir Metalcinin Yolculuğu (Bir Başka Belgesel)

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yeryüzünde türü itibarı ile en sınır tanımayan müzik türü tartışmasız metal müziktir. 70lerde ortaya çıkan bu akım 1986’da patlama yaşamış ve büyük kitlelere ulaşmıştır. İnsanların açıkça konuşmaya çekindiği konuları konserlerde çığlık çığlığa anlatan grupların ise tepkiyi üzerlerine çekmeleri çok uzun sürmemiştir.

Peki o dönemde gerçekte neler oldu, neden bu akım birden büyük bir hayran kitlesi topladı, neden gruplara davalar açıldı ve sahnede “Tanrı hepimizden nefret ediyor” (Slayer) diye bağıran bu adamların derdi neydi? Bu olayları gene bir metal müzik hayranı irdeleme gereği duyuyor, metalin ne olduğundan başlayarak bütün bu olayları analiz ederek önümüze bu yapıtı koyuyor.

Peşin uyarılar listesi:
  • Çığlık çığlığa anlatılan konulara tabii ki cinsellik de dahil
  • Şarkı sözlerinde ve röportajlarda geçen bol miktarda küfür
  • Akıllı işaretlerin ortaya çıkmasına sebep olan müzik çeşidi
  • Siz gene önce yalnızken bir izleyin

Gençlik yıllarından itibaren ateşli bir metal müzik hayranı olan Samuel Dunn (resimdeki abi), ilk metal grubundan günümüze kadar neler olduğunu, müzikal kökleri, hayranları, mümkün olan her yönü değerlendirmeye çalışıyor. Bunu yaparken sosyologlardan hayranlara, satanistlerden papazlara oldukça geniş bir kitleden yardım alıyor. Metalin ortaya çıkışından bu yana meydana gelen olaylar, ortaya atılan suçlamalar ve akla gelen çoğu soru geniş bir kitle tarafından yanıtlanmaya çalışılıyor.

Olayın metal müzik severler için asıl can alıcı yönü ise pek çok efsane isim ile yapılan röportajlar: Tommy Iommi (Black Sabbath), Bruce Dickinson (Iron Maiden), Joey Jordison-Corey Taylor (Slipknot),  Alice Cooper, Rob Zombie, Tom Morello (Rage Against The Machine), Dee Snider (Twisted Sister), Vince Neil (Mötley Crüe) ve artık aramızda olmayan Lemmy Kilmister (Motörhead), Ronnie James Dio yapımda söz hakkı verilen isimlerden bazıları. Tabii bunların yanında son yıllarda artık daha baskın olan kadın sanatçılardan Angela Gossow (Arch Enemy) ve benzer isimlere de yer verilmiş. Direk olarak bu isimlerden kendilerini bu yola iten nedenleri, gençliklerini, nasıl başladıklarını, nelerle karşılaştıklarını dinliyoruz.

Bol miktarda emek sarf edilerek hazırlanmış şu tablo ise metal müziğin kısa zamanda ne kadar yol kat ettiğini bize gösteriyor.

Resmin büyük hali için tıklayınız.

Sadece bunlarla sınırlı kalınmıyor, en çok tepki çektikleri yıllarda satanistlik ve kilise yakmak ile ilgili suçlamalarında üstünde duruluyor.

Sonuç olarak kabaca 50 yıllık geçmişi olan bir müzik kültürü için kısa olarak niteleyebileceğimiz bir belgesel. İşlediği her alt başlık aslında tek başına belgesel olmaya müsait konular. Sonunda ise sadece bunun içerisinden insanlara bağımlı kalınmayarak objektif olmaya çalışılmış bir yapım olarak IMDB’den 8.1 alıyor. En başında sorduğu soruyu ise yine metalcilere has bir tarzda yanıtlayarak bitiriyor. Üstüne daha söylenecek çok şey olmasına rağmen buradan sonrasını sizin merakınıza bırakıyoruz.

Paylaş.

About Author

Ne kadar ağzımı tıkasa da hayat, zihnimden sızıyor yalancı çıkmak istediğim düşüncelerim; yaşama dair, topluma dair, bireye dair...

Leave A Reply