Başarının Sırrı: Ekip Çalışması

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Her firmanın birçok hedefi vardır; satış, ithalat, ihracat, pazarlama, müşteri memnuniyeti… vs. Bu hedeflere ulaşmak hem firma yönetiminin hem de çalışanların asıl amacıdır. Buna ulaşmanın başında tabi ki çalışkan ve tecrübeli elemanlar bulunur. Ama işin sırrı bu ekiplerin birlikte uyum içinde çalışabilmesidir.

 

Düşünün ki günün uyanık olduğunuz kısmının 8 saatinde mesaidesiniz ve bu süre zarfında belki de ailenizden daha fazla çalışma arkadaşlarınızı görüyorsunuz. Elbette kimse birbirini sevmek zorunda değil ancak iş ortamında her zaman için saygı ön planda olmalıdır. Her firmada farklı departmanlar ve farklı görevlerde çalışan kişiler bulunur. Bir çalışma ortamında sıklıkla farklı çalışma arkadaşlarıyla koordineli çalışmalar yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Ortak çalışmalar için mükemmel örnek: Satış ve Teknik

Tüm firmaların ihtiyacı olan ciroyu arttırmak satış departmanının sorumluluğundadır. Satışın temel gerekliliklerinden biri ürün bilgisidir. Çalıştığınız firmaya ve firmanın ürününe göre bazen ürün bilgisi demek bir miktar da teknik bilgi içerir. Ancak hiçbir satış sorumlusunun ana işi ürünün tüm teknik detaylarını bilmek değildir. Bu noktada da daha yüksek satış başarısı elde edebilmek için satış ile teknik departmanların koordineli olarak çalışması gerekir.

Ekip çalışması demek müşteri memnuniyeti demektir!

İçindeki dişli çarkları mükemmel bir uyum içinde çalışan saatin hep doğru zamanı gösterdiği gibi aynı zamanda sahibini de mutlu eder. Üretimden ürünün pazarlamasına, satıştan teknik desteğe, sevkiyattan satış sonrasına her departmanın uyum içerisinde bir ekip çalışması yapması sonucu ürün ve hizmet kalitesi doğal olarak artacaktır. Bu da müşteri memnuniyetini arttırır ve hangi bölümde çalışırsanız çalışın bu da hem sizin hem de firmanızın başarısını arttıracaktır.

 

Paylaş.

Leave A Reply