ABD’de Araştırma Yapmak İsteyenler “Fulbright Akademik Araştırma Bursu Başvuruları Başladı”

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2018-2019 akademik yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyenlere araştırma bursu sağlanacaktır.

Fulbright Akademik Araştırma Bursu, ABD’deki burs süresince yaşam masrafları, profesyonel gelişim katkısı, sağlık sigortası (Accident and Sickness Program for Exchanges) ve gidiş-dönüş yol masrafını kapsamaktadır.

Fulbright Akademik Araştırma Bursuna seçilen kişiler, ABD’deki araştırma faaliyetlerine, 2018-2019 akademik dönemi içerisinde başlarlar. Araştırmanın belirtilen akademik yıl içinde yapılması zorunludur ve en erken 1 Ağustos 2018, en geç 1 Şubat 2019′da bursun kullanılmaya başlanması gerekmektedir. Programa daha erken veya daha geç başlamak mümkün değildir.

Fulbright Akademik Araştırma Bursu, verildiği akademik yıl için geçerlidir. Bursun başka bir akademik yıla ertelenmesi mümkün değildir.

Burs Süresi 

Fulbright Akademik Araştırma Bursu, en az 3 en fazla 12 aya kadar olan bir süre için verilir. Sunulan projenin kapsamı ve programın finansal durumu göz önüne alınarak bursun ne kadar süre için verileceğine karar verilecektir.

Burs kapsamında yapılan araştırmaların sonucunda yayınlanacak basılı eserlerin birer kopyasının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu’na verilmesi gerekir. Yayınların Fulbright Akademik Araştırma Bursu sonucunda hazırlandığının belirtilmesi araştırmacıdan beklenir.

Fulbright Akademik Araştırma Bursu karşılığında zorunlu hizmet yoktur. Ancak bursiyerlerin ABD’deki programlarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönmeleri gerekmektedir. 

Son başvuru tarihi: 10 Ekim 2017

Fulbright bursu için detaylı bilgi ve başvuru için tıklayınız. 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply