8 Soruda Psikoloji Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Herkese merhaba  😆 !!  Bu röportajım Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesinde okuyan Aslı Ceren AK ile.  Kendisine bölümüyle alakalı birkaç soru yönelttim. Bakalım okuduğu bölüm Psikoloji ile ilgili neler düşünüyor :))

1.Psikoloji bölümünü nasıl, neden seçtin?

Psikoloji bölümünü insanları iyi veya kötü davranmaya iten nedenleri öğrenmek ve buna benzer konular ilgimi çektiği için tercih ettim :).

2.Psikoloji bölümünde ne gibi dersler okunuyor?

Psikolojiye Giriş, Psikoloji Tarihi, Gelişim Psikolojisi, Klinik Psikoloji , İstatistik vb. …

3.Psikoloji bölümünde ne umdun, ne buldun?

Bölüme gelmeden önce merak ettiğimiz araştırma konularını sayısal verilere dayanarak açıklayabileceğimizi bilmiyordum açıkçası.  Her ne kadar psikolojide birçok konu için kesinlik olmasa da elde edilen veriler merak edilen konu hakkında genel bir sonuca ulaşmamıza oldukça yardımcı olmakta. Bu açıdan psikoloji alanında merak edilen soruları bir sonuca bağlama konusunda umduğumdan çok daha fazlasını bulduğumu söyleyebilirim.

4.Sence Psikoloji bölümünü nasıl insanlar okumalı, neden?

Her zaman yeniliklere açık insanların psikoloji bölümünü okuması gerektiğine inanıyorum. Eğer tartışmaya açık olmayan, yeterli bilgiye sahip olmadan zihinsel kısayollar kullanıp kalıp yargılar oluşturan bir bireyseniz saatlerce üzerinde tartışacak birçok konuyu kapsayan bu bölümde gerçek anlamda zorlanabilirsiniz.

Fun Spinning GIF by Dax Norman - Find & Share on GIPHY

 

5.Psikoloji bölümünü okumanın en büyük avantajı sence ne?

İnsanın davranışlarının nedenlerini, o davranışın oluşma sürecini, davranışın o şekilde gerçekleşmesini etkileyen faktörleri ve sonucunda oluşabilecek kötü sonuçlara alınabilecek önlemleri öğrenmek en büyük avantajımız olduğunu düşünüyorum 🙂

6.Psikoloji okumanın en büyük dezavantajı sence ne?

Araştırılacak sayısız konunun olması diyebilirim. Alanın çok geniş olması hem lisans eğitimi süresince hem de yüksek lisansta uzmanlık alanını seçme sürecinde işimizi zorlaştırıyor. Bu yüzden psikolojinin ilgilendiğiniz bir alt dalını seçip uzmanlaşmanız kariyeriniz için iyi bir seçim olacaktır.

7.Psikoloji bölümünü seçenlere veya seçmeyi düşünenlere neler söylemek istersin?

Ben çevrenizdekilerin düşünce, davranış, hislerini bir bilim dalı altında incelemenizin harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum 🙂 Aynı zamanda kafanızdaki birçok soru işaretine cevap bulabileceğinize inanıyorum. Ciddi anlamda ilginiz varsa asla pişman olmazsınız!

8.Yine olsa Psikoloji bölümünü seçer miydin?

Kesinlikle seçerdim! Kişisel gelişiminizin asla duraksamayacağı bölümlerden biri Psikoloji’dir…

Brain Power GIF by Jay Sprogell - Find & Share on GIPHY

 

Diğer tavsiyeler için ABONE olmayı unutmayın.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply