8 Soruda Okul Öncesi Öğretmenliği Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhabalar

Ben Zeynep Karaca, Kocaeli Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği okuyorum. Yazımda sizlere 8 maddelik bölüm tanıtımı yapacağım.

 1. Okul Öncesi Öğretmenliğini neden, nasıl seçtim?

Öncelikle çocukları seviyorum. Onlarla vakit geçirmekten keyif alıyorum. Aklımda uzun süredir duran bu bölüme yakın bir arkadaşımla birlikte plan yaparken başladım. 2 yıl dışardan Çocuk Gelişimi bölümünü bitirdim. Dgs ile 275 puan alarak 2016’da bölüme giriş yaptım.

2. Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde hangi dersler okutuluyor?

Çocukların gelişimi, sağlığıyla ilgili dersler görüyoruz. Eğitim Felsefesi, eğitim psikolojisi, çocuk beslenmesi, materyal geliştirme, ölçme değerlendirme, müzik, halk oyunları, drama, insan anatomisi gibi dersler okutuluyor. Alan dersleri kpss’de alan sınavında çıkıyor.. 3.sınıfta stajlar oluyor. Seçmeli dersler de alınıyor.

3. Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde ne umdum, ne buldum?

Açıkçası uzaktan okuduğum zaman genelde teori çalışıyordum. Uygulama imkanım olmuyordu. İlk dönem teori dersleri burada da devam etti. İkinci dönem alana geçiş yaptığımı hissettim ödevlerle. Ancak belki acele ediyor olabilirim. Yine de daha fazla uygulamaya yönelik dersler görmek istiyorum. Meslek lisesi çıkışlı olmadığım için alanda kendimi eksik hissettiğim oluyor.

 4. Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü kimler okumalı, kimler okumamalı? Neden?

Bu bölümde çocukları sevmek, yaratıcı olmak. Hatta onların seviyesine çıkmak önemli. Sabırsız kişilere göre değil bölüm. İnsanın içinde çocuk kalan bir yanı da olmalı. Çünkü biz öğrenim görürken çocuklaştığımız zamanlar oluyor. Aslında ciddi bir yanı da var. Çocukları çok iyi tanımak, onların sorumluluğunu üstlenmek önemli.

5. Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünün avantajı bence nedir?

Bir kere eğlenceli bir bölüm. Çok fazla sıkıcı dersi yok. Üstelik seni çok da zorlamıyor. Ben daha önce uluslararası ilişkiler bitirdim yine Kocaeli Üniversitesi’nde. O zaman derslere çalışmaktan başka pek bir şey yapamıyordum. Eğitim Fakültesinin öğrencileri daha sıcakkanlı üstelik. ?

 6. Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünün dezavantajları bence nedir?

Sürekli ödev hazırlaman ? Gerçi ben dgs öğrencisi olduğum için 1. 2. Ve 3. Sınıfın derslerinden de aldım geçtiğimiz dönem. Bir de kpss var. Alan sınavı, genel yetenek kültür. Sonrasında mülakat. Çocuklardan çok veliler düşündürtüyor bazen…

7. Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü seçen ya da seçmek isteyenlere ne söylerdim?

Keyfini çıkar ? Bir zaman sonra etrafındakiler yaşın kaç oldu hâlâ çocuksun diyebilir? Toplum baskısı neylersin… Ama çocukları seven üstesinden gelebilir diye düşünüyorum.

8. Yine olsa yine Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü seçer miydim?

Tabi. Bu bölüm benim 3. Bölümüm. İki yıllık Çocuk Gelişimi’ni saymazsam. Daha önce Uluslararası İlişkiler okudum. Felsefe bölümüne başladım. Ama dondurdum geçen yıl. Liseden mezun olduktan yaklaşık 10 yıl sonra bu bölüme başladım. Geç öğrencilik dönemimi yaşıyorum?

Zeynep Karaca

Diğer tavsiyeler için ABONE olmayı unutmayın.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply