8 Soruda Kimya Mühendisliği Okumak

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba, ben Tuğba Akyıldız. Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği 3.sınıf öğrencisiyim. Bölümümü okumayı düşünenler için merak edilenleri 8 temel soruyla anlatacağım.

 1- Sen Kimya Mühendisliği bölümünü neden, nasıl seçtin?

 Eğitim sisteminden dolayı aldığım puana göre tercih yapmam gerekiyordu. Aklımda bu bölüm hiç yoktu. Puanıma uygun olduğu için bu bölümü seçtim.

2- Kimya Mühendisliği bölümünde ne gibi dersler okunuyor?

İlk iki yıl matematik, fizik gibi ağırlıklı olarak temel mühendislik dersleri görüyoruz. Lise 4.sınıf dersleri iyi olan bir öğrenci 1.sınıfı rahatlıkla bitirebilir. 3. Ve 4.sınıf dersleri bölüm derslerinden oluşuyor. 4 sınıfın neredeyse tamamı proje yapımı, grup çalışması şeklindeki derslerle geçiyor. 4.sınıfın 2.döneminde vize ve final dönemin olmuyor, projelerle ve tez sunumuyla geçiyor. En zorlayıcı kısmın bu olduğu söyleniyor. Ayrıca bölümüm %30 ingilizce olduğu için ingilizce dersler de oluyor. Normal derslere oranla çok daha zorlayıcı oluyor.

3- Kimya Mühendisliğinden ne umdun, ne buldun?

Bölümümden umduğum bir şey yoktu. O yüzden hayal kırıklığına da uğramadım. Yorucu bir bölüm olduğunu tahmin etmemiştim. Fakat bölüme başlayınca çok yorucu bir bölüm olduğunu anladım. Bölümümdeki hocalar dersler konusunda çok zorlayıcı oluyor. Ayrıca bölümümde 1-3, 2-4 kuralı olduğunu bölüme başladığımda tanışma günüde bölüm başkanının açıklamasıyla öğrendim. Bu kuralda, 1.sınıftan dersin kaldığında 3.sınıftan ders alamıyorsun; 2.sınıftan dersin kaldığında da 4.sınıftan ders alamıyorsun. Yani bir dersi sadece bir kere alttan alma hakkın var ya da yaz okunda.

4- Sence Kimya Mühendisliği bölümünü nasıl insanlar okumalı veya okumamalı? Neden?

Proje yapmayı seven, aktif insanlar okumalı bence. Derse gideyim, geleyim sınava girip geçeyim gibi bir durum yok.

5- Kimya Mühendisliği bölümünü okumanın en büyük avantajı nedir?

Bana göre bir avantajı yok.

6- Kimya Mühendisliği bölümünü okumanın en büyük dezavantajı nedir?

Kesinlikle 1-3,2-4 kuralı çok kötü bir şey bana göre.

7- Kimya Mühendisliği seçen veya seçmeyi düşünenlere neler söylemek istersin?

Ders kaçırmaman ve sürekli aktif olarak çalışman gereken bir bölüm. İlk iki yıl için çok geçerli olmasa da son iki yıl kesinlikle bunlar gerekli. Bir de bölüm kız ağırlıklı, sınıftan 10 civarında erkek öğrenci oluyor. Tabi alttan alanlarla bu artabiliyor 🙂

8- Yine olsa yine Kimya Mühendisliği bölümünü seçer miydin?

Yine olsa seçmezdim çünkü bana göre bir bölüm değil. Mühendis olmayı istemezdim.

Diğer tavsiyeler için ABONE olmayı unutmayın.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply