5 Adımda Etkili İş Arama Kriterleri

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İş arama süreci her zaman için hayatımızın bir parçası olmuştur. Peki doğru bir şekilde iş arıyor muyuz? İş aramanın temel kriterleri nelerdir?

 

1- Aranılan Kriterlere Uygunluk

Her iş ilanında temel olarak firmanın adayda aradığı kriterler mevcuttur. Bu kriterlerin hepsine uymuyor olabilirsiniz. Ancak mülakata çağrılmanıza sebep olacak kadar uyumlu olmanız gereklidir.

2- İş Tanımı

İş ilanında firmanın adayda aradığı temel kriterler (üniversite bölümü, tecrübe… vb) olduğu gibi işin tanımı da bulunmaktadır. Bu kısım en çok sizi ilgilendirir. Çünkü firmanın adayı seçtiği kadar siz de çalışmak istediğiniz firmayı ve pozisyonu bu bölümden seçebilirsiniz.

3- Firmanın Yeri

İstanbul başta olmak üzere birçok büyük şehirde ulaşım her zaman için sorun olmuştur. Firmalar da seçecekleri adayları ikamet ettikleri bölgelere göre elemektedir. Aynı şekilde adayların da ulaşım konusuna dikkat etmeleri gereklidir. Örneğin servis imkanı olmayan bir firmaya başvurduğunuzda evinizden iş yerine kendi imkanlarınızla ulaşım için uygun yolları araştırmalısınız.

4- Çalışma Şartları

Her firmanın kendine göre çalışma koşulları vardır. Tabi ki her adayın da kendine göre tercih edeceği koşullar mevcuttur. Örneğin cumartesi günü çalışmayı tercih etmeyebilirsiniz. Bunun için de bazı iş arama sitelerindeki firma sayfasından çalışma şartlarıyla ilgili detayları gözden geçirmeniz gereklidir.

5- “Firmaya ait zorunlu sorular” Bölümü

Birçok iş arama sitesinde başvuru aşamasında karşınıza “Firmanın size soruları var” bölümüyle karşılaşırsınız. Bu bölümde bulunan sorular;

  • Aktif araç kullanıyor musunuz?
  • Vardiyalı veya hafta sonu çalışır mısınız?
  • Seyahat engeliniz var mıdır?
  • Maaş beklenti aralığınız nedir?

Eğer bu bölümdeki sorulara olumsuz cevaplar veriyorsanız uygun aday olmayabilirsiniz.

 

 

Paylaş.

Leave A Reply