Yeniden-Devrim Arabaları

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Devrim Arabaları

Haber bültenlerinin son günlerde değindiği yeni bir haber var. Türk mühendislerimiz , Türk arabası üretmek için kolları sıvadı.  Bu durum,  bana yıllar yıllar öncesinden bir zarf getirdi. ”Devrim Arabaları”

”Devrim Arabaları” ney! diyerek bir şaşma ünlemi kullanmıştık. Kurumumuz yeni çıkan son dakika haberiyle bu konuya parmak basmak istemiştir. 2017 yılında bizim yüksek mühendislerimizden oluşan bir ekip yerli araba yapmaya karar vermiştir. 4 yıl sonra ömrümüz yeter ise görmeyi çok isteriz.

1960’lı yıllarda,Yüksek Mühendislerimiz, Genç Beyinlerimiz; Cumhuriyet kutlamaları için bir ”Devrim’‘ yapmak istemişlerdir. Eskişehir’de motor fabrikasında günlerce  bir ”Devrim” yapmak için çalışmışlardır. Sonra Eskişehir’den Ankara’ya ”Devrim’‘ i  trenle getirmişlerdir.

Bu Genç Beyinler, Yüksek Mühendisler benzin koymayı mı unutacak? Deklanşörler patlayacak. Gazetelere, ”Skandal, şok haber!” diye mi  basılacak? Şimdi bizi büyük bir hayranlıkla uzaktan izleyecekler. Çin, Japonya,Almanya bizim arabamızı görüp taklitlerini üretecekler.

Devrim Arabaları-2008

Devrim Arabaları, Tolga Örnek’in yazıp yönettiği dram türündeki Türk filmi. 1961 yılında yapılan Devrim adlı otomobilin üretimini ve bu esnada projede çalışanların yaşadıklarını konu almaktadır. Vikipedi
İlk gösterim tarihi: 24 Ekim 2008
Yönetmen: Tolga Örnek
Film müziğinin bestecisi: Demir Demirkan
Yapımcı: Tolga Örnek
Senaryo: Tolga Örnek

Bizde ”Devrim’‘ olan model onlarda ”Mirdev” olacak. Yerli, yabancı  gazete manşetlerine  onca yıl sonra ”Devrim aldı, yürüdü!” diye yazılacak. Ve sözlerine kurumumuz şu vecize ile son vermek isteyecek: ”Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Mustafa Kemal Atatürk

Filmi aşağıdaki bağlantıdan ücretsiz izleyebilirsiniz.

Paylaş.

Leave A Reply