Yandal Programı Nedir, Ne Değildir?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Üniversitede okuduğunuz bölüm dışında başka bir bölümü öğrenmek çok cazip değil mi? Bu imkanı sağlayan yandal programını gelin beraber inceleyelim.

İlk olarak unutmamız gereken şey tabi ki 2.00 ve üstü bir ortalamaya sahip olmak ve bu konuda emin olmak!

Yandal Programı Nedir?

Program, bir lisans eğitimine kayıtlı olan öğrencilerin seçtiği bir bölümün bir takım derslerini alması ve okulu bitene kadar bu dersleri vermesidir. Aldığı derslerde başarılı olan öğrenci bu program sayesinde okul tarafından bir sertifika almaya hak kazanır.

Her üniversiteye göre bazı detaylar değişebilse bile genellikle; başvuru anında anadal diploma programındaki genel not ortalaması en az 100 üzerinden 70, 4 üzerinden ise 2.00 ve üstü ortalamaya sahip olan öğrenciler programa başvurabiliyor.

Neden Yandal Yapmalıyım?

İki programın ders yükünü göz ardı edersek üniversiteye başladıktan 4 sene sonra bir diploma bir de sertifika ile mezun olmak oldukça prestijli olacaktır. Aynı zamanda ana bölüm dışında öğrenilecek yandal bölümü öz hem öz geçmiş olarak hem de kişisel gelişim olarak birden fazla kapı açacaktır.

Unutulmaması gerekenler…

  • Ortalamanın en az 100 üzerinden 70, 4 üzerinden ise 2.00 ve üstü olması gerektiği
  • Başvuru zamanının kayıtlı bulundukları programın en erken 3’üncü en geç 5’inci yarıyılında başvurabiliyor.

Eğer sizlerde yandal dal yapmayı düşünüyorsanız, hali hazırda yapıyorsanız ya da daha önce yaptıysanız yorumlarda buluşalım.

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply