Üniversitelerin Batıl İnançları

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gerçeküstü olaylarla örülmüş hikayeler anlatmayı kim sevmez ki? Sadece anlatmak değil, gözün gördüğünden fazlasının olduğuna inanmayı, dinlemeyi de çok seviyoruz. İşte tam bu sebeple üniversite kampüsleri birbirinden ilginç rivayetlere ev sahipliği ederler. Özellikle “yeni başlayanlar” için kampüs kampüs gezdik ve tüm söylentilere kulak verdik. Aşağıdaki okullardan herhangi birine başlayacaksan bu batıl inanışlardan haberdar olmanda fayda var!

İstanbul Üniversitesi

istanbul üniversitesi ile ilgili görsel sonucu

Eski yıllarda Beyazıt’tan girilen ve Bakırköy – Merter gibi yerlere açılan tüneller olduğu fakat şimdilerde tüm girişlerinin kapatıldığına inanılıyor. Bu tünellerde birçok hazinenin bulunduğu da rivayetler arasında.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi

Yıldız Teknik Üniversitesi
Bu kampüsü hayaletler koruyor

Bir zamanlar kışla olarak kullanılan kampüste, geceleri hayalet askerlerin nöbet tuttuğu, bazı binaların onlar tarafından korunduğuna inanılıyor.

Işık Üniversitesi

ışık üniversitesi ile ilgili görsel sonucu

Mavi yurtların önündeki 101 basamaklı yolu, her yeni başlayan öğrencinin en az 1 kere çıkması gerektiğine inanılıyor, aksi takdirde talihsizlikler onun peşini bırakmazmış.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi

 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde inanışa göre merkezdeki kökezden (çeşmeden) su içen her kim olursa olsun Bolu’dan ayrılamıyor, Bolu’ya yerleşiyor. Suyu içtikten sonra Bolu’da kalmaya karar verdiği için okulu uzatan insanlar olduğu iddia ediliyor.

Kadir Has Üniversitesi

kadir has üniversitesi ile ilgili görsel sonucu

Okulun görünen kısmı Sanayi Devrimi yapılarından, bir alt katında Osmanlı Dönemi hamam kalıntısı ve onun altında da Bizans Dönemi sarnıç yapısı mevcut. Tahmin edeceğiniz üzere bu üçüncü kısım toprağın altında. Yerin altındaki bu sarnıca düzenlenen bir gezi esnasında oraya sıkışıp kalmış karanlık bir ruh tarafından korkutulduğunu iddia eden öğrenciler mevcut.

Boğaziçi Üniversitesi

boğaziçi üniversitesi tünel haritası ile ilgili görsel sonucu
Boğaziçi Üniversitesi tünel haritası

Her rivayet, efsane olarak kalacak değil ya. 1863 yılında kurulan Boğaziçi Üniversitesi’nin efsanevi tünelleri birkaç sene önce ilk kez görüntülendi. Tünellere düzenlenen geziye katılan okulun güvenlik ekibinden “Cemal Abi”, ortamı şöyle tanımlıyor: “Tünellere girdiğimde karanlık ve dar yollardan oluştuğunu gördüm. Yolların çoğu yıkık dökük ve kullanılamaz haldeydi. Bazı yollardan sadece sürünerek geçilebilirdi. Yapılar gerçekten 1800’lü yılların yapılarına benziyordu ve gerçekten girince eski zamanlarda yaşıyormuş gibi hissettim. Kapalı alan fobim olduğu için çok ileri gitmek istemedim. Ama gördüğüm kadarıyla tünellerin etrafı taşlarla çevrilmişti ve eski ışık sistemleri bulunuyordu fakat zamanla işlevini yitirmiş.” 

Bu tünellerin bir haritası hemen yukarıda. Prof. John Freely‘nin iddasına göreyse 1960 ya da ’70’lerde öğrenciler bu tünelden Albert Long Hall Binası’na girerek ofisindeki soruları çalmaya çalışmışlar.

Sabancı Üniversitesi

canavarlı göl sabancı ile ilgili görsel sonucu
Canavarlı gölün manzarası müthiş

Gölün kenarındaki ormanda bir canavarın yaşadığına inanılıyor. Ayrıca tünel efsanesi de yine Sabancı Üniversitesi’nde oldukça yaygın. Okulun altındaki gizli tünellere giren öğrencilerin olduğu düşünülüyor.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ile ilgili görsel sonucu

Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri arasındaysa Karbuz Çeşmesi rivayeti dolanmakta. Bu çeşmeden bir kez su içen Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencisi en az 7 sene Isparta’da kalıyormuş.

Çukurova Üniversitesi

çukurova ağlayan cadı ile ilgili görsel sonucu
Ağlayan cadı değil, Güzin Abla sanki…

Öğrenciler tarafından yapılan kampüs içindeki heykeller, aslında kampüsün yaşayan fertleri olarak kabul ediliyor. Örneğin, moralin bozuksa, ağlayan cadı ile dertleşebilirsin ve moralin düzelir. Cadının tüm dertleri dinlediği düşünülür ve insana iyi geldiğine inanılır.

Afyon Kocatepe Üniversitesi

Afyonkarahisar Kalesi, ile ilgili görsel sonucu

Afyon’un tam merkezinde bulunan Afyonkarahisar Kalesi, 224 metre uzunluğundadır ve ulaşımı 626 merdiven ile sağlanabilmektedir. İnanışa göre bu kaleye çıkan Afyon Kocatepe Üniversitesi öğrencileri için kader ağlarını 7 yıl Afyon’da kalacak şekilde örer. Erkenden mezun olsalar bile hemen ardından askerliği için buraya geri dönenler, memur olup Afyon’a atananlar veya 7 sene boyunca mezun olmayanların sayısı oldukça fazladır.

Kocaeli Üniversitesi

kocaeli üniversitesi ile ilgili görsel sonucu

Altında Nikomedya Antik Kenti tünellerinin olduğu rivayetleri dolaşsa da öğrencilerin gözleri kardan başka bir şey görmez. 9 ay kış 3 ay çöl sıcakları yaşanır Umuttepe’de. 65 geçme notu da öğrencileri tetikte tutmak için kullanılır.

Kaynak

Paylaş.

About Author

Leave A Reply