Türkiye’nin James Bond’u Antalya | Bölüm 1

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhaba Arkadaşlar,

Hazır bayram tatili yaklaşıyorken bu serimde sıcak değil de nem çok nem denilen Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Hiç şüphesiz ki dünyanın en güzel şehridir’ diye bahsettiği Türkiye’nin James Bond’u olan Antalyadan bahsedeceğim.

Bakalım nereleri gezebiliriz? Buyrun merkezden başlayalım:

1- Kaleiçi (Oldtown)

Eski tarihi dokunun da korunduğu ama çoğu yeri restore edilerek biraz daha modern görünüm alan merkeze gelindiğinde gezilecek yerler arasında olması gereken bir yer. İçinde kafeler, publar ve butik oteller bulunuyor aynı zamanda küçük bir sahilde var. Labirent gibi yollarıyla içine girdiğiniz zaman yıllardır Antalya’da yaşasanız bile kaybolma garantisi olan bu tarihi mekanı ve kaleiçinin içinde bulunan Yivli Minare, Mevlevihane, Kesik Minare ve Hadrian Kapısı görülmesi gereken yerler arasında.

2- Cumhuriyet Meydanı

Kaleiçindeki yat limanından asansör ile bu meydana ulaşabilirsiniz. Meydanı diğer meydanlardan farklı kılan şey fıskiyeler şimdi diyorsunuz e ne var bunda her meydanda olabilir. Cumhuriyet meydanındaki fıskiyelerde zaman zaman su gösterileri oluyor fonda bir şarkı ve buna uygun koreografide hareket ediyor ve ortaya görsel bir şölen çıkıyor. Bu gösterilerden birine denk gelirsiniz umarım.

3- Işıklar Caddesi

Antalya’da ışıklar dediğin zaman trafik ışıkları gelmez insanın aklına Muratpaşa ilçesinde yer alan bu Hadrian kapısından başlayıp denize doğru giden meşhur cadde gelir. Işıklar caddesi mağazalar, publar, kafeler ve başka birçok dükkanın bulunduğu hareketli bir caddedir.

4- Seyir Terası

Antalya’ya biraz da yukarıdan bakmak mı istiyorsunuz? Sıcak değil de nem çokluğundan da bunaldıysanız.İşte burası tam size göre Masadağı Seyir Terası. Antalya’nın eşsiz manzarasını izlemek isteyenlere tavsiye edilir.

5-Düden Şelalesi

Şelalenin girişinde develere binip güzel bir anı fotoğrafı çektirebilirsiniz. Şelalenin içerisinde hediyelik eşya dükkanı, yemek yerleri ve Gençlik Parkı bulunuyor. Şelalenin suyu Lara Plajında 50 metre yükseklikten denize dökülmekte. Gürül gürül aktığı zamanları görmüş olsak da maalesef artık öyle değil kaçak sondajdan dolayı şelalenin suyu kurumak üzere. Bir doğal güzellik daha yok olmadan gidip görün.

2. Bölümde görüşmek üzere..

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Leave A Reply