Türkiye’nin 10 Araştırma Üniversitesi Seçildi!

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Araştırma Üniversitesi olarak 10 üniversitenin belirlendiğini duyurdu. Peki Araştırma Üniversitesi nedir? Türkiye’deki Araştırma Üniversiteleri hangileri?

Araştırma Üniversitesi, misyonunu ve stratejik yol haritasını belirlemiş ve üniversitenin çalışma disiplinini bu plana uygun biçimde yürütebilen bir kurumdur. Bu süreçte üniversite yalnızca araştırma başlığında mükemmeliyeti amaçlamaz, eğitim ve bilginin üretimi, aktarımı ve paylaşımında da en iyiyi hedefler.

Üniversite öğretim üyesi ders dışında da araştırma faaliyetlerine öğrenci dâhil ederek eğitimin kapsamını ve katkısını arttırır.

Öğrenciler araştırma kültürünün içinde öğrenerek, bilgilerini geliştirir ve akademik araştırmanın işleyişine hâkimiyet kazanır.

Gerçekleşen araştırma faaliyetleri üniversitelerin ürettiklerinin değer bulmasıyla bütçelerini geliştirmelerini, verimli araştırmalarla var olan araştırma fonlarından daha fazla pay almalarını ve oluşturdukları toplumsal değerle parçası oldukları toplumun yarınlarında pay sahibi olmalarını sağlar.

Araştırma Üniversitesi, ulusal düzeyde kapsamlı kurumlardır ve Araştırma Üniversiteleri’nde evrensel bilime ve teknolojiye en çok katkı sağlayan çoklu akademik ve toplumsal kurumlardır.

Araştırma üniversitesi insanlığın ortak değerlerine ülkesinin geçmişi ve geleceği ile ihtiyaçlarını dikkate alarak katkı sağlar.

İŞTE SEÇİLEN 10 ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ:

1.KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİ:

2. GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ:

3.  HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ:

4. İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ:

5. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ:

6. İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ:

7. ANKARA ÜNİVERSİTESİ:

8. ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ:

9.BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ:

10. GAZİ ÜNİVERSİTESİ:

 

Paylaş.

About Author

Leave A Reply