TÜBİTAK Başkanı Üniversitelilerle Buluştu

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “33 üniversite ve 77 firmanın işbirliğiyle dört yıllık burs desteği ve üç yıllık da istihdam süresi olmak üzere yedi yıllık program hazırladık. Program kapsamında 517 burs pozisyonu var” dedi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen ‘Bilim, Teknoloji, Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirilmesi ve Yeni TÜBİTAK Yaklaşımı’ başlıklı konferansa katıldı. Mandal, TÜBİTAK’ın çalışmaları ve gelecekle ilgili vizyonu hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Öğrencilerle bir araya geldiği için mutlu olduğunu belirten Mandal, Türkiye’de 1 yıl içerisinde Ar-Ge’ye ayrılan rakamlarda yüzde 5’lik bir artış yaşandığını anlattı. Mandal, “Ülkemizde Ar-Ge çalışmalarına ayrılan 32 milyar liranın yüzde 5’i olan 1.6 milyar lirayı 2017’de kurum olarak biz kullanmışız. Bir önceki yıla göre oransal artış var. Bu oranların artması lazım. 32 milyar liranın yüzde 57’si özel sektör tarafından kullanıldı, bunun 2023’teki hedefi ise yüzde 66’ya çıkmak. Yüksek öğretimdeki pay ise yüzde 33’lerde” dedi.

‘PROGRAM KAPSAMINDA 517 BURS POZİSYONU VAR’

Bilgi boyutunda yenilikçi olunması gerektiğini söyleyen Mandal, bunun için iyi bir işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Mandal, TÜBİTAK olarak yurtdışı burs programlarına da destek verdiklerini ve bu kapsamda yüksek lisans ve doktora eğitimlerine katkı sağlayacaklarını anlattı.

Mandal, bu çerçevede ‘Sanayi Doktora Programı’ başlattıklarını hatırlatarak, “33 üniversite ve 77 firmanın işbirliğiyle dört yıllık burs desteği ve üç yıllık da istihdam süresi olmak üzere yedi yıllık program hazırladık. Öğrenciyi biz seçmiyoruz. İlgili üniversite ile firmalarımız öğrencileri seçecek. Program kapsamında 517 burs pozisyonu var. Örneğin TAİ, altı farklı üniversiteden 80, Arçelik de 56 öğrenci alacak. TÜBİTAK olarak yurtdışına göçü tersine çevirecek projelere de destek veriyoruz.” dedi.

Haberin detayları için tıklayınız.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply