Son Dönemin Popüler Sporu: Eskrim

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası’nda Deniz Selin Üstündağ’ın Avrupa Şampiyonu olarak Eskrim sporunda tarihi başarıyı yaşadığımız şu günlerde gelin bakalım neymiş bu eskrim.

Eskrim Nedir?

Başlangıcı Orta Çağda kılıçla yapılan düellolara dayanmaktadır. Daha sonra spor geliştirilerek farklı silahlarla da oynanılmaya başlanmıştır. Günümüzde eskrimi kasların hızlı çalışması ve önemli ölçüde zeka gerektiren bir spor dalı olarak nitelendirebiliriz.

Oynanış şeklinden kısaca bahsetmek gerekirse 3 farklı silah türüyle oynanabiliyor. Bunlar: Kılıç, Epe ve Flöre.

Flöre, ucunda küçük bir düğme ve çan bulunan ince bir silahtır. Öğrenme aşamasında flöre kullanılır. Sayı kazanma işlemi flörenin rakibin vücuduna saplanması ile olmaktadır. Flörede sadece gövde kısmına saplanabilir baş kol ve bacak kısımlarına saplandığında sayı geçersizdir.

Epe, Flöreden daha keskin ve ağır bir silahtır.  Flöre de vuruş sadece gövdeye yapılabiliyorken epe de öyle bir sınırlama olmayıp kol, bacak ve başa da hamleler yapılabilmekte ve sayı kazanılmaktadır.

Kılıç,  Düz ve yassı bir silahtır. Sayı, ancak rakibin belden yukarısına kılıcın ucu veya yanıyla vurulması koşuluyla kazanılabilmektedir.

Türkiye’de Eskrim

Özel kıyafetlerle oynanan bu spor ülkemizde son dönemlerde popülerleşmeye başlasa da aslında Türkiye Eskrimle 1923’te tanıştı. 2006 yılında da federasyon kendi idari ve mali özerkliğini kazandı. Türkiye’de 95 yıllık geçmişi olan bu sporda ilk şampiyonluğumuzu 2017 yılında İbrahim Ahmed Acar ile yaşamışken üzerinden çok geçmeden Deniz Selin Üstündağ ile ikinci şampiyonluğumuzu ve kadınlar kategorisinde ilk şampiyonluğumuzu yaşamış olduk.

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Leave A Reply