SON DAKİKA | ÖSYM Başkanından Açıklama

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, yeni sınav sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Adayların merak ettiği soruları yanıtlayan Prof. Dr. Mahmut Özer, ‘Yeni sistemde öğrencinin konforunu düşündük. Adayların en çok şikayetçi olduğu giriş ücreti ve süresi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Soru sayısı azaldığı için ölçme kabiliyetine sağlıklı olarak odaklanacağız. Müfredattan sorular soracağız.’ Dedi.

Yeni sınav sistemi ile değişecek olan konular:

15 Dakika Kuralı Kalktı.

Geçen yıl birçok adayı mağdur eden sınav giriş süresinden 15 dakika önce kapıların kapanması kuralı artık yeni sistemle birlikte uygulanmayacak. Sınav başlama saati 10.00 olacak ve bu saatten sonra gelenler sınava alınmayacak.

Sınav Giriş Ücretleri Azaldı.

2016_osym_sinav_gorevli_ucretleri_h1441_71ea1

Geçen yıl YGS ve LYS sınav ücretleri toplam 160 ₺ civarındaydı. Bu yıl yapılacak olan iki sınavın toplam ücretinin 120₺ olması planlanıyor.

Sınav Süresi Uzadı.

Eski yıllarda YGS’de her soruya bir dakika kuralı artık olmayacak. Birinci sınavın 100 dakika civarında, ikinci sınavın ise 160-200 dakika arasında olması düşünülüyor. Sınavın ayrıntılarını YÖK belirlediği için süre konusunda henüz bir netlik yok.

Başvurular Mart Ayında

Sınav başvuruları mart ayında, Ramazan Bayramı sonrasında sınav olacak.

Açık Uçlu Sorular

‘İkinci oturumda açık uçlu soru olmaması için çalışıyoruz. Belki ilk sınavda Türkçe ve matematikte birer tane açık uçlu soru olabilir.’

 

Kaynak

Paylaş.

About Author

Anadolu üniversitesinde eczacılık okuyorum. Hayatımı 'Sev!, Gülümse!, Hayal Et!' mottosuna göre yaşıyorum bu yüzden genelde güler yüzlü bir insanımdır. Büyük işler yapmayı seviyorum çünkü insanlara hem gülüp hem de ciddi işler başarılabileceğini göstermek istiyorum.

Leave A Reply