Sizi Hacker Gibi Gösterecek 5 Windows Komutu

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Herkese merhaba. Hepimiz arkadaşlarımızın yanında bir hacker gibi görünmek istemişizdir zaman zaman. Şimdi sizlere Windows’un bilinen ve az bilenen komutları ve kısa yollarından 5 tanesini göstereceğiz.

Öncelikle Windows+r tuşundan başlayalım, Windows+r bizim için bilgisayarımızda bulunan exe dosyalarını ve Windows’un kısa komutları ile araçlarına erişmemize olanak sağlayan bir konsol açar. Sizi çok bekletmeden hemen komutlarımıza geçelim

1-Notepad

Bilgisayarda not almanız gerekirken masaüstüne gelip, yeni not defteri dosyası oluşturup, isim verip, zaman kaybetmek kim ister ki? Hele Windows 8’de masaüstünde yeni not defteri dosyası bile açamıyorken…

Windows+r notepad yazarak  hemen not defterinize ulaşabilir fareyi hiç kullanmadan arkadaşlarınızı şaşırtabilirsiniz.

(Aynı şekilde winword yazarak Word dosyası da açabilirsiniz :))

2- shell:Common Startup

Hepimiz bilgisayarımızı her açtığımızda açılan bazı uygulamalardan kurtulmak istemişizdir. Bir de bir türlü kapanmak bilmiyorsa işte o zaman uygulama tam bir işkenceye dönüşebiliyor. O zaman sizi antivirüs programlarına yönlendirebilirim. Bizim kullanacağımız komut ise biraz daha basit kaçıyor.

Çalıştır ekranına “shell:Common Startup” yazarak başlangıçtaki uygulamaları kaldırıp, yenisini ekleyebilirsiniz. Evet buraya eklediğiniz programlar Windows açıldığında başlayacaktır 🙂

3- Kısa Yoldan Fonksiyonu Bol Hesap Makinası

Hepimiz bilgisayar başında hesap makinasına ihtiyaç duymuşuzdur. Windows 7 öncesinde araçlar donatılar derken, Windows 7 ve üstünde ise aratarak bile bu programa ulaşmak zaman alıyorken, sadece bir komut ile çalıştırmak da mümkün.

Çalıştır komutunu “calc” yazıyoruz ve hesap makinamız karşımızda! Tabii ki görünüm sekmesinden dilediğimiz hesap makinasına geçebiliriz. Onların da kısayollarını hemen söyleyeyim:

Alt+1 Standart(numpad değil)

Alt+2 Bilimsel

Alt+3 Programcı

Alt+4 İstatistik

4-  Program Ekle/Kaldır Kısayolu

Sanırım normalde izleyeceğimiz yol şu olurdu. Masaüstünden başlat butonu> Denetim masası> Program ekle/kaldır ve ya da Windows arama yerinde programı yazıp uzun bir arayışı beklemek. Tabi ki Windows da program ekle/kaldır ın da kısayolu mevcut tek yapmamız gereken

Windows+r  “appwiz.cpl” yazmak ve çalıştırmak.

Not: bir kere yazdığınızda artık çalıştırda kayıtlı olacak.

5- cipher/w:x Komutu

Şimdi de artık cmd komut ekranına geçiyoruz. Yine Windows +r ardından “cmd” yazarak çıkacak olan bu ekrana yazacağımız cipher komutu sayesinde bilgisayarınızdaki bilgileri kimse geri getiremeyecek.

Windows bir dosyayı sil dediğinizde o dosyayı tam olarak silmiyor ve boyutunu 0 bayt olarak gösterip bizi sildiğine ikna ediyor. Ancak üzerine yeni bir dosya yazılana kadar o dosyaya ulaşabiliriz. Bunun için dosyaları geri getiren uygulamalar mevcut ancak bu komut sayesinde artık bilgisayarınızda her komut işlemini bitirdiğinde o zamana kadar olan dosyaları kimse geri getiremeyecek.

cipher/w:C diskimiz ne ise (C,D,F) yazıyoruz ve karşımıza şu ekran geliyor

 

Bekliyoruz ve işlem bitiyor:)

Paylaş.

About Author

Leave A Reply