Şefkat-Der Nedir?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kısa adı Şefkat-Der olan derneğin tam adı, Sokakta Yaşayanlara Kimsesizlere Şiddet Mağdurlarına Cinsel Kurbanlara Şefkat Kapısı Yoksullukla Mücadele ve Ötekilere de İnsan Hakları Derneğidir. Şefkat-Der ilk olarak 1995 yılında kurulmuştur. Sitesinde “Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan, sokakta yaşam mücadelesi veren evsizler, şiddet mağduru kadınlar, cinsel istismara maruz kalan, genelev, pavyon, sokaklarda hayatı çalınan hayatsız kadınlar, sokak çocuğu tabiri ile anılan çocuklar, gençler, mülteci ve sığınmacılar, yoksullar, insan hakları ihlallerine uğrayanlara yönelik faaliyetler yapmaktadır.” şeklinde belirtildiği gibi oldukça güzel şeyler yapmaktadır.

Şefkat-Der’in kuruluş amacı tüzüğündeki 1.maddede; ”İnsanlar arasında evrensel dostluğun, dayanışmanın, yardımlaşmanın, hoşgörünün, barışın, sevginin ve saygının yayılmasını sağlamak; insan haklarına yönelik her türlü faaliyetler yapmak” şeklinde ifade edilmiş olup diğer maddeler de özet olarak belirtilecek olunursa; barınmasız, güçsüz, korunmaya muhtaç, seks kölesi, şiddet mağduru, yoksul,  işsiz, korunmaya ve desteğe muhtaç gibi her cins ve yaştaki çok zor şartlarda yaşam mücadelesi vermeye çalışan insanlarımız için evsizler sığınakları, kadın sığınma evleri, genç kız sığınma evleri, erkek sığınma evleri, seks kölesi mağdurları sığınma evleri, travesti sığınma evleri ve rehabilitasyon merkezleri açmak, depremzedelerle dayanışmak, kayıp-kaybolan-kaçırılan insanlarımızın sorunlarının çözümlenmesi için çalışmalar yapmak, yoksulluğun ortadan kalkması için araştırmalar yapmak, yoksulların iş; barınma; eğitim; sağlık; eğitim gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak, evsiz, güçsüz, kimsesiz, şiddet mağduru, işsiz, korunmaya muhtaç insanlarımız için araştırma geliştirme merkezleri kurmak, bu insanlarımızın haklarını korumak, örnek projeler hazırlamak, bu amaçlar doğrultusunda mitingler, yürüyüşler, imza kampanyaları, konferanslar, paneller düzenlemek, hükümeti, yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını, medyayı yönlendirmek, işbirliği yapmak, kamuoyu oluşturmak şeklinde özetlenebilir.

Dernek hiç bir cemaate, partiye bağlı bir sivil toplum kuruluşu değil. Asla ama asla ihtiyaç sahipleri hakkında, din, ırk, mezhep, ideoloji bölge ayrımı yapmaz. Dayanışmaya da her kesimle açıklar. Bu derneğin gerçekten de yapmış olduğu yüzlerce, binlerce çalışma var. Bunlardan haberdar olmak için ilgi göstermeniz yeterli…

Dernek, faaliyetlerini, İstanbul ve Konya dışındaki diğer il, ilçelerde de yaygınlaştırmak için , bağımsız dernek ve toplulukların kurulmasını teşvik ediyor. Yeterli gönüllüler bulunduğunda da yeni derneklerin açılması için de her zaman dayanışmaya, gönüllülere ihtiyaç olduğunu da belirtiyor.

MADDİ BAĞIŞ, DÜZENLİ DESTEK İÇİN;

Ziraat Bank IBAN: TR14 0001 0001 6836 995779 5001

Ziraat Bankası Hesap No: 0168-36995779-5001

Bilgi, Dayanışma, Gönüllülük için iletişim kanalları:

www.sefkatder.org

sefkatder@gmail.com

https://www.instagram.com/sefkatder/

Paylaş.

About Author

Leave A Reply