Savaş Tanrısı | Gerçek Olaylar Asıllı Bir Film

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sürekli sağda solda duyduğumuz Afrika ülkelerinde birbirini doğrayan kabileler arasındaki savaşın organizatörlerini gerçek olaylara dayandırarak anlatan bu yapımda nadir olarak Amerikan propagandası ile değil yergisi ile karşılaşıyoruz. Koltuklarınıza sıkı tutunun başlıyorum:

 

UYARI!!

Spoiler ve spoiler

+18 cinsel içerikli hareketler

Adamlar silah satıyo aga kan var tabi

 

Nicolas Cage abinin kariyerinin zirvesinde olduğu yıllar(kumar borcu belini büktü adamın), yanında bir de yumurta gibi Jared Leto var. Filmin başında Nicolas abi afişteki gibi durup efsane repliklerini söylüyor:

Konuşmasının arkasından giren merminin yolculuğu hikayesi zaten filmin en can alıcı noktalarından biri. Nicolas abi filmde parayı bulmak için silah kaçakçılığına başvurmuş, yanına da -Requiem for a Dream filminden alışkanlık yapmış olacak- keş kardeşini almış tezgahını kurmuştur. E tabii ki peşlerinde de aynasızlar. Bu rolde de top sakalsız filmde rol almayan Ethan Hawke var. E tabii ki de esas oğlanın sevdalı olduğu bir de kadın mevcut hikayede. Yani bütün bileşenler tamam. Gelelim oyunculuklara:

Bridget Moynaham’a maşşallah çektikten sonra geçiyoruz ve yukarda saydığımız üçlünün oyunculuklarına. Nicolas Cage zaten Nicolas Cage, Jared Leto zaten anasının karnından keşleri oynamak için doğmuş ve bu kabiliyetini tamamı ile kullanıyor. Ethan Hawke ise bir metot oyuncusu misali genç ve girişken bir polisi başarı ile canlandırıyor. Yani bu kadroya bir şey söylemek haksızlık olur. Yan rollerdeki isimler ise yerlerinde hiç sırıtmıyor.

Özellikle bu esmer abinin pala ile yaptığı pazarlık bize

“Amca böyle pazarlık yapmayı nerden öğrendi?” diye sorgulatıyor.

Silah kaçakçılığına neden bu kadar müsamaha gösterildiğinin anlatıldığı son sahneden sonra yapım bize içli bir “vaay be” çektiriyor.

 

Filmin yönetmeni ise “Truman Show”, “Good Kill”, “In Time” ve ”Terminal” gibi insanı düşünmeye iten filmlerin de yönetmen koltuğunda oturan Andrew Niccol. Yönettiği filmlerin IBDM ortalaması 7,2 olmasına karşı şahsi fikrim daha yüksek olması gerektiği yönünde. Filmdeki çekimler de buna bence kanıt.

Sonuç olarak aldığı 7,6 IBDM puanını dibine kadar hak eden bir yapım, akşam izledikten sonra hacı abi haklıymış diyeceksiniz.

 

Paylaş.

About Author

Ne kadar ağzımı tıkasa da hayat, zihnimden sızıyor yalancı çıkmak istediğim düşüncelerim; yaşama dair, topluma dair, bireye dair...

Leave A Reply