Satış vs Pazarlama

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Satış ve pazarlama kavramları birbirine hem çok yakın hem de bir o kadar uzak iki kavramdır. Ancak bu iki kavram sıklıkla birbiriyle karıştırılır. Bu iki alanı nasıl ayırt edebiliriz?

Aslında iki kardeş alan olan satış ve pazarlama ne yazık ki ülkemizde çokça karıştırılmaktadır. Aslen pazarlama satışa destek veren birçok farklı yöntemi bünyesinde barındıran ve satış öncesi yapılan çalışmalardır. Pazarlama firmanın bilinirliğini ve satışlarını arttırmak için yapılır. Klasik pazarlama ağırlıkla reklam, tanıtım, duyuru… vb. amaçlar için kullanılmaktadır.  Satış ise direk olarak müşteriyle birebir iletişim sağlanarak ürünün satışı ve ciro elde edilmesi ile alakalıdır.

İş arayışlarında “Pazarlama” görünümlü “Satış” ilanlarına çokça rastlıyoruz. Ama neden?

Bunun bir sebebi firmaları bu iki farklı alan arasındaki gerekli ayrımı yapamamalarından kaynaklıdır. Pazarlamanın bazı firmalardaki görevlerinden biri olan “lead generation” yani yeni müşteri bulmak bazen satışın da görevi olduğundan bu iki alanın da birbirine karıştırılmasına yol açmaktadır. Ancak pazarlama başlığı altında saha satış görevinde çalıştırılacak birinin aranıyor olması kesinlikle bir hatadır.

Yanlış iş ilanı, yanlış mülakat… sonuç: Mutsuz çalışanlar

Her iş ilanında yer alması gereken iş tanımı kısmının dikkatle incelenmesi gerekmektedir. Bunun da temel sebebi yukarıda bahsedildiği gibi ilan başlığıyla iş tanımının uyumlu olmamasındandır. Eğer iş arayışınız devam ediyorsa iş tanımına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü ilan başlığındaki ünvan size uygun olsa da iş tanımı uygun olmayabilir. Ayrıca mülakat sırasında da kesinlikle çekinmeden görüştüğünüz kişiye pozisyonla ilgili sorular sorabilirsiniz. Aksi takdirde  beklentilerinizle uyuşmayan bir işte mutsuz olursunuz.

Tecrübe kazanmadan da bilgi sahibi olabilirsiniz!

Günümüzde en büyük avantajımız bilgiye erişim kolaylığıdır. Daha önce hiç bir iş deneyiminiz olmasa bile çalışmak istediğiniz alanla ilgili birçok farklı kaynaktan bilgi edinebilirsiniz. Online seminerler veya eğitimlerle hiç bir ücret dahi ödemeden farklı meslek alanlarıyla ilgili detayları öğrenmeniz çok kolaydır. Ayrıca LinkedIn bağlantılarınızı da kullanarak çalışmayı düşündüğünüz pozisyon veya sektörle ilgili sorularınızı uzman kişilerden de öğrenebilirsiniz.

Çalışmak istediğiniz alanla ilgili ne kadar bilgi sahibi olursanız hem iş görüşmelerinde o kadar öne çıkarsınız hem de kendiniz için daha doğru olan işi kolaylıkla seçebilirsiniz. 

Paylaş.

Leave A Reply