Otel Transilvanya 3 | Niye Böyle Oldu Ya?

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Otel Transilvanya öyle herkesten duymayacağınız ancak izleyince de şöyle en az bir iki arkadaşınıza tavsiye etmekten kendinizi alamadığınız minnoşlar minnoşu bir canavarlar serisi.

İlk film özellikle Türkçe dublajındaki özenle ve canavarların samimiyetiyle kalbimizi fethetmişti. Karakterleri ilk tanıdığımızda Drakula, yıllar önce eşini kaybetmiş ve kızını tek başına büyütmüş duygusal ve yalnız bir baba olarak çıkmıştı karşımıza. Kızının büyüdüğünü bir türlü kabullenemiyor ve onu insanlardan korumaya çalışıyorken kızı şapşik bir insana aşık olunca işler karışmıştı. İkinci filmde bir de baktık küçük Mavis aşık olmuş, evlenmiş, Drakula’ya torun bile vermiş.  Bu filmde ilki kadar güzeldi, Türkçe dublajının da tadı damakta kalıyordu. 

Bu yaz bir de baktım filmlerin üçüncüsü de vizyonda! Otel Transilvanya 3 : Yaz Tatili.

Drakula’nın canavarlar otelindeki yoğun iş temposunda kısılı kaldığını gören Mavis, herkesi birden cümbür cemaat canavarlar tatiline çıkarmaya karar veriyor. Bu tatil artık dede olan Drakula’nın hayatına hiç beklemediği bir aşkın girmesine vesile oluyor. Acaba Drakula yeniden birini sevebilecek mi? Mavis buna ne tepki verecek? Peki aşık olduğu kadın gerçekten zannettiği kişi mi?

Kaçmaz dedim koşa koşa biletimi aldım. Karakterleri çok özlemişim, yapımcılar da senarist de bunu bildiğinden bolca özlem giderecek sahne eklemişler. Tanıdığınız karakterlerin gelişimini değişimini izlemek enfes zevk verici bir şey zaten. Gelin görün ki bence Otel Transilvanya’yı güzel yapan o özgün espiriler bu filmde yok. Birçok şaka bu kez sanki sadece ”burada bir şaka yapmak lazım” diye yapılmış gibiydi. Acaba çevirisindekiler bu kez üzerinde çok çalışmadan dümdüz çevirelim demişler de mi böyle olmuş bilmiyorum. Sanırım bunu söyleyebilmek için filmlerin hepsine orijinal dillerinde de bir göz gezdirmek gerek. Ancak hikaye ve senaryo hakkında çeviriden bağımsız konuşabiliriz. Hikaye bence karakterlere uygun güzel bir yöne evrilmiş ancak senaryosu gerçekten kötü. Süpriz olarak yazılmaya çalışılmış bölümlerin çocuklara bile süpriz gelmediğini, işin içinden şaşırma fakörünü çıkarınca senaryoda izleyiciyi sürükleyen pek bir şey kalmadığını düşünüyorum. Sonuçta filmi ”Ne olacağını biliyorum, çok komik de değil ama tanıdık karakterler var sahneler de tatlı işte” diyerek izledim. Ortamlarda ”Aman da mahvetmişler seriyiii…” demem ama bu filmi de bir daha açıp izlemem diye düşünüyorum. İlk ikisini daha önce de birden çok izledim yine canım sıkkınsa izlerim.

Son olarak sadece şunu diliyorum: Umarım bu filmin dönüşleri çok kötü olmaz ve daha iyi bir seviyede dördüncü filmi de izleriz. Seri güzel de bir tek üç sıkıcı diye konuşuruz.

Siz bu filmi veya öncekileri izkediniz mi? İzlediyseniz neler düşündünüz aşağı yorum olarak bırakabilirsiniz.

Paylaş.

About Author

Leave A Reply