NBA 2017 Şampiyonları: Golden State Warriors

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

2017 yaz sezonu bitti ve 2018 sezonu geçen sezonun en iyi (ve bu sezonun en gözde) takımlarından 4’üyle başladı. Bu takımlardan Cleveland Cavaliers ve Golden State Warriors, geçen sezonun finalistleri.

5  maçın sonunda, Cleveland’ın Kyrie Irving ve Lebron James’e dayanan “İki Kral” stratejisine karşı Golden State “Demokrasi” stratejisiyle 4-1 üstün gelerek şampiyon oldu. Bu “Demokrasi”yi yaratan takımın ilk 5 oyuncusu ise;

1- KEVIN DURANT

2017 finallerinin MVP’si (en değerli oyuncusu) ve ESPN tarafından Lebron James’in arkasından NBA’in en iyi 2. oyuncusu seçilen Durant, 206cm boyu ve 10 yıllık lig tecrübesiyle 3’lük çizgisinin içinde de dışında da rakiplerinin korkulu rüyası.

2- STEPH CURRY

‘Point Guard’ adı verilen mevkiide takımın (kabaca söylemek gerekirse) stratejisinden sorumlu olan Steph Curry, 2017’de sayılarının %41‘ini çizginin dışından yaptı.  Bunun sonucunda ise bütün NBA tarihindeki üçlük rekorunu kırdı.

3- KLAY THOMPSON

Klay Thompson, oyun başı ortalama 22 puanlık katkısı ve Green’den alta kalmayan defansıyla takımın en “ortalama” oyuncusu denebilir. Bu kulağa ‘negatif’ gelen söz seçimi sizi yanıltmasın, Thompson’ın bu performansı takımın ruhunu birebir yansıtıyor. Bu kısa klipte de takıma nasıl ‘batmadan’ karıştığını ve “demokrasi”ye nasıl ortak olduğunu görebiliyoruz.  Bu ‘top kaybı’ ve arkadasından gelen sayı ayrıca Golden State’in takım oyununun iyi bir örneği.

4- DRAYMOND GREEN

Saldırı zamanı geldiğinde de ona verilen görevi (klipte görebildiğiniz gibi) yapabilen Green, bu özelliği Golden State’i 1 numara yapan “demokrasi” ve “her taraftan gelebilecek olan sayı” özelliklerinin önemli bir örneği. Ama onu takım arkadaşlarından kısmen ayıran, ve takıma en büyük katkıda bulunan özelliği 2017 yılının 1 numaralı defans oyuncusu seçilmesine sebep olan savunma performansı.

5- ANDRE IGUODALA

Iguodala, Golden State’in 2015 sezonunda kazandığı şampiyonlukta; sezon içinde ilk 5’te başlamadan finalin en değerli oyuncusu seçilen ilk oyuncu olarak tarihe geçti. Kimi zaman takımdaki diğer yıldız isimlerin gölgesinde kalabilse de, ondan savunma ya da saldırıda herhangi bir şey beklendiğinde görevi üstlenen bir oyuncu.

Tabii, bu takımı özel kılan şeyin demokrasi ve takım oyunu olduğunu söyleyip de sadece ilk 5 oyuncudan bahsetmek doğru olmaz. İşte o diğer isimler; Shaun Livingston, Zaza Pachulia, Ian Clark, David West, Patrick McCaw, JaVale McGee, Damian Jones, Matt Barnes ve James McAdoo.

Golden State Warriors’ın şampiyon olduğu 2016-2017 sezonu içinde yaptığı en iyi hareketleri buradan;
takımın 2018 sezonunu açarak Houston Rockets’e karşı oynadığı maçın en heyecanlı anlarını ise buradan izleyebilirsiniz.

NBA oyuncuları hakkında bir şeyler daha okumak istiyorsanız da sitemizdeki Son Zamanların NBA Yıldızları adlı yazıya göz atabilirsiniz.

 

Paylaş.

About Author

İlgileri: Her şey. Hobileri: Çoğu şey. Yapmak İstedikleri: Bazı şeyler. Yaptıkları: Az bir şey. Bildiği: Hiçbir şey.

Leave A Reply