Müze Severler Buraya

Whatsapp Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Merhabalar. Türkiye’ de her yıl  18-24 Mayıs tarihleri arasında  Müzeler Haftası kutlanır; bu haftada ülkemizin kültür varlıkları tanıtılır, eski eserlerin korunması ve  gereği anlatılır. Müzeler Haftası’nda müzelerimiz ücretsiz olarak açılır, müzeler gezilerek milli kültür ve tarih bilgimiz zenginleştirilir.

Ben de bugünkü yazımda Türkiyede ve dünyada gezilesi müzelerden bahsedeceğim.

1)Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep

Bahsedeceğim ilk müze memleketim Gaziantep’ten. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği müzede ünlü Çingene kızı, Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve 2 bin yıllık mozaikler var. Mozaiklerin kapladığı toplam alan 1700 metrekarelik. Bu açıdan dünyanın en büyüğü olarak kayıtlara geçti.

2)National Museum of Art, Osaka

1970’li yılların orijinal binası yıkıldıktan sonra César Pelli tarafından tasarlanan yeni bina 2004’te açıldı. Müzenin çoğunluğu, sanat koleksiyonları dahil, giriş katı dışında yer altında. Müzenin en çarpıcı özelliği, Pelli’nin stüdyosu iç içe geçmiş cam ve çelik girişi sayesinde nehir kıyısındaki sazlıklara benzemesi.

 

3)Baksı Müzesi / Bayburt, Bayraktar Köyü

Baksı Müzesi Doğu Karadeniz’de, Bayburt’un 45 km dışında, Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde yükseliyor. Eski adıyla Baksı, bugünkü adıyla Bayraktar köyünde yükselen bu sıra dışı Müze, çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarına aynı çatı altında yan yana, iç içe yer vermektedir. Sergi salonları, depo müze, atölyeler, konferans salonu, kütüphane ve konukevi ile 40 dönümlük bir araziye yayılan Baksı Müzesi, Bayburt doğumlu sanatçı ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın bireysel düşü olarak 2000 yılında filizlendi.

4)Royal Ontario Müzesi, Kanada

Tarih, sanat ve kültür müzesi olan Royal Ontario, altı milyondan fazla eserle Kanada’nın en büyük müzesidir. 20. yüzyıldaki orijinal binalara ek olarak Daniel Libeskind’ın tasarladığı, Michael Lee-Chin Crystal olarak 2007 yılında açılan giriş, müze tarafından “21. yüzyılda Toronto için ayırt edici yeni bir sembol” olarak bahsedildi. Çelik çerçeve üzerindeki camın ve alüminyumun karmaşık prizmatik yapısı, 2009’da onu dünyanın en çirkin binaları listesinde sekizinci yaptı.

5)İstanbul Modern / İstanbul, Karaköy

 

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olarak 2004 yılında, İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki 8.000 metrekarelik bir alanda kurulmuştur. Süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphane, sinema, restoran ve mağazası ile çok yönlü bir hizmet alanı sunar. Müzenin koleksiyonları, sergileri ve eğitim programları, her kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirmeyi ve onların etkin biçimde sanata katılımlarını sağlamayı hedefler.

6)Oscar Niemeyer Müzesi, Brezilya

Müze 2002 yılında açıldı, sarı bir sütunun üzerinde oturan dev bir insan gözüne benzediği için “göz” lakabını aldı. Tasarlayan (ve adını veren) efsanevi Brezilyalı mimar, modern hareketin önemli isimlerindendi. Oscar Niemeyer binayı tamamladığında 95 yaşındaydı. 2000 m2 olan uluslararası sanat müzesi, Niemeyer’in kendi eserlerine de ev sahipliği yapıyor.

Online Müzeler (Panaromik Gezi)

Bunların yanı sıra ben yerimden kalkamam ya da o kadar uzağa gidemem diyenler için de online müzeleri tavsiye ederim. Aşağıda adı geçen müzelerin üzerine tıklayarak o müzeyi 360° gezebilirsiniz.

Mesela; Konya Mevlana Müzesine gitmek istiyorsunuz ama gidemiyorsunuz. Buyurun o size gelsin.

Veya Mardin Müzesi‘ne gitmek istediniz.

E biraz da açık hava müzesi gezelim derseniz buyurun Kapadokya Açık Hava Müzesi.

Türkiye dışında da birkaç müze görmek ister insan tabii. Bunlardan hele en güzellerinden biri olan Salvador Dali Müzesi’dir ki ne yapıp edip gidilmesi gerekir.

Ünlü ressam Salvador Dali ve sürrealist eserlerini göreceğiniz, hayatını kariyerini ve yakıldığı yeri bu müzede görebilirsiniz. İşte karşınızda Salvador Dali Müzesi.

Son olarak da uçak severler için bir müzeyi sizlerle paylaşmak isterim. Amerikan Hava Kuvvetleri Müzesi.

Bu müzede bolca  uçağın yanı sıra Franklin D. Roosevelt, Harry Truman, Dwight D. Eisenhower, John F. Kennedy, Richard Nixon gibi Amerikan başkanlarının kişisel uçakları da sergilenmekte.

 

Paylaş.

About Author

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisiyim. Yani yaprak döker bir yanım,bir yanım bahar bahçe. Hayata bakış açım gülerken düşünmek:) KafaKampüs'e de bu yüzden katıldım zaten. Sizler için de elimden geleni yapacağım. Kısacası elimden gelen yüreğimdir.

Leave A Reply